Zgubiłem bagaż, co robić?!

Zgubiłem bagaż, co robić fot. pixabay

Nieprzewidziane sytuacje w czasie podróży mogą zaskoczyć nawet najbardziej czujnego turystę. Często wprawdzie da się zminimalizować ryzyko utarty dokumentów, czy bagażu. Jeśli już doszło do zaburzenia spokoju twojego wypoczynku, to warto uświadomić sobie jak zaradzić tej nieprzyjemnej sytuacji.

Zgubiony bagaż za granicą – krok po kroku

Codziennie na lotniskach Unii Europejskiej ginie około 10 tysięcy bagaży, co równa się pewnie takiej samej liczbie niezadowolonych podróżnych. Kto w takim wypadku ponosi odpowiedzialność za utracone rzeczy? Jeśli nie doszło do kradzieży lub oczywistego zaniedbania ze strony właściciela walizki, to wina w większości przypadków leży po stronie przewoźnika. Nie trudno wyobrazić sobie z jak wieloma bagażami mają na co dzień do czynienia linie lotnicze, więc i prawdopodobieństwo pomyłki lub zagubienia jest dość wysokie, zwłaszcza przy lotach z kilkoma przesiadkami.

Kiedy po wylądowaniu okazuje się, że twoja torba nie znajduje się na taśmie bagażowej, pierwsze kroki skieruj do przedstawicieli linii lotniczych, którymi leciałeś. W czasie podróży to oni bowiem przejmują odpowiedzialność za twój bagaż i mają obowiązek dostarczyć go we wskazane miejsce. Na każdym lotnisku znajdziesz biura pośredników i tam możesz dopełnić wszelkich niezbędnych formalności, jeśli nie to skontaktuj się z nimi telefonicznie. Gdy od wydarzenia minęło jednak kilka dni to lepiej udać się do biura rzeczy znalezionych na lotnisku.

Zgubiony paszport

Jeżeli ukradziono Ci paszport, należy w pierwszej kolejności zawiadomić odpowiednie służby (policję lub jej odpowiednika). Następnie należy zgłosić się do polskiego konsula stacjonującego w konkretnym państwie. Konsul jest uprawniony do wydania paszportu tymczasowego. Później musimy złożyć odpowiednie podanie oraz 2 zdjęcia zgodne z wymaganiami zdjęć do paszportu.

Zgubienie bagażu – ubezpieczenie

Maksymalna kwota odszkodowania za utratę lub uszkodzenie bagażu wynosi 1100 EUR lecz linie lotnicze często bronią się przed wypłaceniem pieniędzy. Jeśli bagaż był źle zapakowany lub zawierał przedmioty niedozwolone, czy o dużej wartości (a nie były one zgłaszane wcześniej) to nie należy się turyście pełna suma zadośćuczynienia.

Jeśli chciałbyś mieć pewność, że w przypadku zagubienia bagażu będzie Ci wypłacone odpowiednie odszkodowanie to warto rozważyć zakup ubezpieczenia podróżnego. Polecamy skorzystać przy tym z naszej strony: Gorilo.pl W zależności od tego, czy podróżujesz po Europe, czy wybierasz się dalej w świat, możesz dobrać najodpowiedniejszą ofertę. Twój bagaż zostanie ubezpieczony na kwotę 1000 lub 2000 złotych, a to wszystko będzie Cię kosztowało średnio 5 złotych dziennie. Warto rozważyć taką dodatkową polisę, podróżując w spokoju i bez obaw o ewentualne konsekwencje utraty walizki.:)


Źródła:
wp.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.