Szczepienia zalecane przed podróżą

zalecane-szczepienia-przed-podroza-aina-travel

Artykuł „Szczepienia zalecane przed podróżą”, powstał z myślą o wszystkich podróżnikach, którzy często nas o to pytają korzystając z naszych usług wizowych. Nawet nie zdajemy sobie sprawy przed realnym zagrożeniem. A przecież niemal każdy zagraniczny wyjazd niesie ze sobą prawdopodobieństwo zachorowania lub zarażenia się bakteriami szkodliwymi dla naszego organizmu. Istnieją regiony o większym lub mniejszym stopniu ryzyka, dlatego przed każdym wyjazdem lepiej zapoznać się z zaleceniami lekarzy.

Szczepienia w Europie

Planując wyjazd do krajów europejskich jesteśmy teoretycznie bezpieczni jeśli chodzi o zakażenia groźnymi wirusami. Podobny klimat i flora bakteryjna pozwala na cieszenie się wakacjami bez nieustannego myślenia o ryzyku. Nie oznacza to jednak, że w takiej podróży kompletnie nic nie zagraża twojemu organizmowi. Jednymi ze szczepień polecanymi osobom podróżującym jest wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa. Jest o tyle groźna, że dość łatwo można się nią zarazić i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Wystarczy, że spożyje się zakażone jedzenie lub wypije wodę. Dotyczy to na przykład wody z kranu, którą płuczemy zęby, czy lodu zamówionego do ulubionego napoju. Tak naprawdę nie jesteś w stanie sprawdzić czy bakteria Ci zagraża, czy nie. Lepiej zatem przygotować się na każdą ewentualność. Równie niebezpieczne są zapalenia wątroby typu B i C, ale do ich rozprzestrzenienia dochodzi głównie przez kontakt z krwią lub śliną zarażonej osoby.

W dżungli bardzo łatwo zarazić się różnymi tropikalnymi chorobami
W dżungli bardzo łatwo zarazić się różnymi tropikalnymi chorobami

Szczepienia do Afryki, Azji i Ameryce Południowej

Więcej trudu muszą zadać sobie osoby wyjeżdżające do krajów afrykańskich, azjatyckich, czy latynoamerykańskich. W tych przypadkach poleca się zaszczepienie przeciwko żółtej febrze, a w niektórych krajach jest to wręcz wymagane i dokładnie sprawdzane podczas przylotu. Na kontakt z tą chorobą narażeni są przede wszystkim Ci, którzy podróżują do krajów tropikalnych. Ponadto warto zaszczepić się również na dur brzuszny, inaczej zwany tyfusem. Zakażenie tą bakterią wywołują pałeczki Salmonelli, które znajdują się głównie w zanieczyszczonej wodzie oraz na nieumytych owocach i warzywach. Choć łatwo zapobiec tej chorobie poprzez dokładnie mycie i gotowanie wody (bakterie Salmonelli giną w temperaturze 60oC), to często zapomnieć można o tej z pozoru prostej regule. Objawy charakterystyczne dla duru brzusznego to wysoka gorączka, uczucie wyczerpania, silne bóle brzucha, a w skrajnych przypadkach także wysypka.

Chcąc uniknąć zapalenia wątroby typu A zawsze płucz owoce przed zjedzeniem
Chcąc uniknąć zapalenia wątroby typu A zawsze płucz owoce przed zjedzeniem

W zależności od twojej destynacji, charakteru wyjazdu oraz indywidualnego stanu zdrowia można rozważyć także szczepionki na: błonicę, tężec, meningokoki, wściekliznę czy kleszczowe zapalenie mózgu. W razie wszelkich wątpliwości nie wahaj skonsultować się ze specjalistą.


Źródła:

szczepieniadlapodrozujacych.pl/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.