Nadzwyczajna kopalnia soli w Jekaterynburgu, Rosja

kopalnia-i-rzezbienia-kopalnia-w-jekaterynburgu-aina-travel

Wizyta w kopalni soli najczęściej kojarzy się z nudną szkolną wycieczką, którą przynajmniej raz w życiu odbył każdy z nas. Co innego, gdyby jednak zorganizowano ją w Rosji… Kopalnia soli w Jekaterynburgu, to chyba najcudowniejsza kopalnia tego typu na świecie, a już na pewno najbardziej surrealistyczna.

Atrakcje w Rosji – Jekaterynburg

Jekaterynburg to rosyjskie miasto położone w połowie drogi między Moskwą, a mroźną Syberią. Choć sama osada istniała tutaj od bardzo dawna, to szczyt rozwoju miasta przypada na XVIII i XIX wiek. Wtedy to zaczęto inwestować w przemysł i otwierać nowe zakłady pracy. Ten industrialny charakter Jekaterynburga stworzony niejako współcześnie, przyćmił w ostatnich latach jedną z najlepszych i najbardziej niewiarygodnych atrakcji tego miejsca. A jest nią, ulokowana przeszło 200 metrów pod ziemią, kopalnia soli o niecodziennym lekko psychodelicznym wyglądzie.

Wielobarwne tunele dawnej kopalni soli w Jekaterynburgu
Wielobarwne tunele dawnej kopalni soli w Jekaterynburgu

Jekaterynburg – niezwykła kopalnia soli 

Sól wydobywana była spod powierzchni miasta na wiele wieków przed jego rozrostem. W ten sposób osada bogaciła się, by zaistnieć na szlaku handlowym Rusi. W konsekwencji zaczęła przyciągać pasjonatów fotografii i tropicieli niewiarygodnych zjawisk. W licznych korytarzach i tunelach, które teraz są w większości nieczynne, kryją się prawdziwe mozaiki barw i wzorów. Ściany dawnej kopalni pokryte są surowcem zwanym karnalitem. Służy on przede wszystkim do użyźniania ziemi i może przybierać rozmaite barwy, od czerwieni, przez odcienie żółci, aż po niebieski, czy zielony. Pokryte tym ściany kopalni, nabierają więc oryginalnych wzorów i kolorów, co czyni z nich unikat na światową skalę.

Za powstanie tych „artystycznych” kompozycji odpowiada związek nazywany karnalitem
Za powstanie tych „artystycznych” kompozycji odpowiada związek nazywany karnalitem

Niestety większość z tuneli jest zamknięta, nie tylko dla pracowników, ale i dla zwiedzających, a dostanie się do podziemi graniczy niemal z cudem. Dokonał tego jednak fotograf Mikhail Mishainik, jako jeden z niewielu otrzymał on oficjalne pozwolenie na zejście do kopalni. Spędził pod ziemią prawie 20 godzin, w trakcie których zrobił wiele nietuzinkowych zdjęć. Istnienie tych kopalni, to tylko potwierdzenie faktu, że Rosja ma niejedno oblicze, które może zaskoczyć turystów .

Chcąc odwiedzić to niezwykłe miejsca lub planując swój wyjazd do Jekaterynburga pamiętaj, że konieczne jest uzyskanie wizy do Rosji. W całej procedurze wnioskowania o dokument możesz skorzystać z pomocy biura Aina Travel, które dodatkowo zadba także o Twoje ubezpieczenie podróżne, bilety kolejowe lub lotnicze, czy rezerwację noclegu. Odwiedź stronę www.aina.pl


Źródła:

amusingplanet.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.