Pamukkale – gorące źródła w Turcji

pamukkale-aina-travel

Dogodne położenie i gwarancja dobrej pogody to tylko niektóre zalety wypoczynku w Turcji. Moc turystycznych atrakcji pozwala także przepleść twój wakacyjny relaks ciekawymi wypadami za miasto. Jedną z propozycji jest wizyta w Pamukkale.

Wakacje w Turcji – co zobaczyć?

Pamukkale, co po turecku oznacza bawełnianą twierdzę, to miejscowość słynąca z gorących źródeł położonych na zboczach wapiennych skał, co nadaje im niespotykanego białego koloru. O ich leczniczym i uzdrawiającym zastosowaniu wiedzieli już starożytni Rzymianie i chętnie udawali się w te rejony z wizytą. Także teraz źródła Pamukkale służą spragnionym relaksu i niecodziennych widoków podróżnym, a wieść o kojących wpływach tego miejsca wykracza daleko poza teren samej Turcji.

Pamukkale położone są w prowincji Denizil w południowo-zachodniej Turcji
Pamukkale położone są w prowincji Denizil w południowo-zachodniej Turcji

Pójdziesz boso

Aby dotrzeć do Pamukkale najpierw udaj się do miasteczka Denizli, a stąd już prostą drogą dotrzesz w okolice tych skalnych szczytów. Możesz pokonać ją pieszo lub skorzystać z usług wielu lokalnych firm transportowych, które nierzadko oferują także profesjonalne zwiedzanie z przewodnikiem. Buty nie będą ci tu potrzebne, ponieważ na całym terenie gorących źródeł będziesz poruszać się boso, pozwala to utrzymać rejon w nieskalanie białym kolorze. Po krótkiej wspinaczce koniecznie zanurz się w specjalnym basenie przygotowanym z myślą o odwiedzających. Z jego okolicy roztacza się przepiękny widok na całe Pamukkale, w oddali zaś możesz dostrzec pozostałości po starym rzymskim amfiteatrze w miejscowości Hierapolis, także wartym odwiedzenia, na przykład w drodze powrotnej.

Piękne dywany

Ze względu na specyfikę tego miejsca zdecydowanie lepiej odwiedzić je w miesiącach letnich, co niestety wiąże się z większa liczbą osób spotkanych na trasie. Obszar jest jednak na tyle duży i różnorodny, że z pewnością znajdziesz tam odpowiednie miejsce dla siebie. Oryginalna i typową dla rejonu Pamukkale pamiątką, którą warto byś przywiózł ze swoich tureckich wakacji, są dekoracje wyrabiane z bawełny metodą chałupniczą. Nie tylko upiększą one twoje mieszkanie, ale będą także długo przypominać ci o cudownej wizycie w Pamukkale.

Po całym terenie Pamukkale możesz urządzić sobie wielogodzinny spacer i odkrywać różne zakamarki tego miejsca
Po całym terenie Pamukkale możesz urządzić sobie wielogodzinny spacer i odkrywać różne zakamarki tego miejsca

Turcja to bardzo lubiana wakacyjna destynacja wśród turystów z Polski. Jest tam bowiem wszystko to, co składa się na udany wypoczynek, czyli egzotyczne plaże z ciepłą wodą, ciekawe zabytki sięgające czasów starożytnych, aromatyczne jedzenie oraz życzliwi mieszkańcy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.