Kekova – zapomniana wyspa na Morzu Śródziemnym

kekova-aina-travel

Jeśli region Morza Śródziemnego wydaje ci się już dawno rozpoznany i przewidywalny, to pozwól zabrać się w miejsce o którym prawdopodobnie jeszcze nie słyszałeś. Maleńka wyspa Kekova, to spełnienia marzeń tych, którzy czekają na urlop pełen relaksu z dala od zgiełku wielkich miast.

Wyspa Kekova – mała kość niezgody

Wyspa Kekova położona jest na Morzu Śródziemnym i liczy sobie jedynie 4,5 km kwadratowych powierzchni. Mimo tak małego obszaru była ona przedmiotem niewielkiego sporu pomiędzy Turcją a Włochami na początku XX stulecia. Ostatecznie przypadła tym pierwszym i na zawsze zakończono spór o te terytoria. Pierwsze ślady osadnictwa na wyspie Kekova pochodzą jednak z dużo wcześniejszego okresu, bo jeszcze sprzed II wieku naszej ery. Doszło wówczas do trzęsienia ziemi, które pochłonęło znaczną część istniejącej wtedy osady, a wielu ludzi zmusiło do przeniesienia się na stały ląd. Ta stopniowa emigracja z Kekovy spowodowała, że została ona praktycznie nietkniętą zębem czasu i do dziś możesz podziwiać oryginalne starożytne budowle sąsiadujące z osiągnięciami tureckiej sztuki budowlanej.

Łodzie płynące z kurortów Antalyi dobijają do wybrzeży Kekovy niemal codziennie
Łodzie płynące z kurortów Antalyi dobijają do wybrzeży Kekovy niemal codziennie

Relaks w samotności

Jeśli planujesz wybrać się na wyspę Kekova, powinieneś przygotować się na kilka osobliwych atrakcji. Możesz dostać się tam jedynie łodzią, które codziennie odpływają z większych portów regionu Antalya. Już sama podróż tam to nie lada gratka. Turkusowe wody morza obmywają łódź z każdej strony, a pojawiające się co rusz widoki są iście bajkowe. Po dotarciu na wyspę Kekova próżno też o znalezienie jakiegokolwiek noclegu, gdyż jest ona właściwie niezamieszkana. Nie ma tam dużych sieci hotelowych, pensjonatów czy życzliwych gospodarzy udostępniających swoje domy. Przygotuj się raczej na gorącą noc na plaży i zasypianie przy uspokajającym szumie morza. Do końca lat 90 XX wieku zabronione było także kąpanie się oraz uprawianie jakichkolwiek wodnych sportów u wybrzeży Kekovy. Rzekomo zagrażały one dziedzictwu kulturowemu tego miejsca. Obecnie jednak zakaz został zniesiony, więc poza opalaniem i zwiedzaniem możesz także spróbować swoich sił w nurkowaniu czy skuterach wodnych.

Pozostałości po starożytnych zabudowaniach na wyspie Kekova
Pozostałości po starożytnych zabudowaniach na wyspie Kekova

Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu wizy do Turcji, zapraszamy na naszą stronę aina.pl/wizadoturcji. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje konsularne oraz formularz online, który wypełnisz w 5 minut. Wizę także uzyskasz bez wychodzenia z domu i zaoszczędzisz swój czas. Zapraszamy na naszą stronę aina.pl.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.