Abadan, Iran – tam, gdzie nowoczesność pamięta o przeszłości

hotel-w-iranie-aina-travel

Iran to nie tylko zabytki starożytnej architektury perskiej, ale także miasta nowoczesne o bardziej międzynarodowym charakterze. Doskonale wpisuje się w to Abadan, miejscowość w południowo – zachodniej części kraju.

Irański ośrodek przemysłu

Pierwsze wzmianki o osadzie Abadan pochodzą jeszcze z VIII wieku naszej ery, czyli okresu rządów dynastii Abbasydów. Był to wówczas bardzo ważny ośrodek handlowy położony w pobliżu Zatoki Perskiej. Napływające do miasta towary i kupcy przyczynili się do szybkiego rozwoju i bogactwa, co bezpośrednio odbiło się na lokalnej architekturze, jednak ten złoty okres trwał dość krótko. Narastanie delty rzeki Szatt al-Arab spowodowało bowiem odcięcie miasta od wód zatoki i jego stopniowe popadanie w ruinę. Trwało to aż do początku wieku XX, kiedy to bogactwem Abadanu stała się ropa naftowa. Przybywający tu Europejczycy i Hindusi wskrzesili wielokulturowy charakter miasta i nakierowali je na nowe przemysłowe tory. Obecnie Abadan to jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych świata arabskiego oraz miasto o wielu, nierzadko dramatycznych obliczach.

Pocztówka prezentująca rozwój Abadanu, jako przemysłowej stolicy Iranu
Pocztówka prezentująca rozwój Abadanu, jako przemysłowej stolicy Iranu

Spacerem przez historię – Iran

Czego możesz się spodziewać odwiedzając Abadan? Z jednej strony dookoła piętrzą się fabryczne kominy, z portu odpływają dziesiątki statków transportowych, a miasto wypełniają międzynarodowi przedsiębiorcy. Drugie oblicze Abadanu jest jednak nieco bardziej przyjazne i daje namiastkę dawnego spokoju. Pierwsze kroki skieruj do miejskiego muzeum, gdzie w przejrzysty sposób przedstawiono najnowszą historię regionu. Był on bowiem głównym celem ataków w wojnie irańsko – irackiej, podczas której zbombardowano większość historycznego centrum. Do naszych czasów zachował się jedynie dom Bechari, przykład irańskiej architektury XIX wieku, który jakby nigdy nic, stoi wciśnięty między nowoczesne wieżowce. Jest to świetna metafora dziejów miasta, którym targały rozmaite wydarzenia.

Meczet jak z bajki

Kolejną atrakcją Abadanu jest meczet Rangoonis emanujący spokojem i najprawdziwszym pięknem. Wybudowano go wspólnym wysiłkiem emigrantów rożnych wyznań i narodowości, jako wizytówkę rozwijającego się miasta. Meczet nawiązuje swoim stylem do świątyń hinduistycznych, co przede wszystkim odnaleźć możesz w kwiatowych zdobieniach i delikatnych orientalnych rzeźbieniach. Jest to jeden z centralnych punktów miasta, który zarazem organizuje dzień mieszkańców poprzez nawoływanie na modlitwę.

Jesień to bardzo dobry czas na podróż w te rejony. Nie zapomnij jednak, że wiza do Iranu jest konieczna, abyś mógł tu przyjechać. Pomoc w jej uzyskaniu oferuje nasze biuro. Na stronie www.aina.pl/Iran zakupisz nie tylko wizę irańską, ale i ubezpieczenie do Iranu, w które zdecydowanie warto zainwestować przed podróżą.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.