Qobustan – odkryj naturalne piękno Azerbejdżanu

Qobustan – odkryj naturalne piękno Azerbejdżanu
Qobustan – odkryj naturalne piękno Azerbejdżanu
Oceń ten post

Kraje Kaukazu to jeden z najstarszych terenów osadnictwa na świecie, a więc nie dziwi fakt, że bogaty jest on w zabytki archeologiczne, a do tego obfituje w skarby naturalne. Obie te rzeczy idealnie łączy w sobie Qubustan, niewielka miejscowość w Azerbejdżanie.

Bogactwo z natury

Azerbejdżan to jeden z trzech krajów, które wśród podróżników określane są mianem państw kaukaskich. O ile sąsiednia Gruzja, czy Armenia od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów, o tyle nadmorski Azerbejdżan wciąż pozostaje ziemią nieodkrytą. Na jego względnie niewielkim terytorium znaleźć możesz równie dobrze tętniące życiem metropolie, takie jak stołeczne Baku oraz rezerwaty przyrody z unikatowymi na skale światową obiektami. Jeśli bliskie są ci tereny podmiejskie, gdzie gwar ulicy zastąpiony jest przez śpiew ptaków, to miejscem szczególnie wartym twojej uwagi jest

Błotne wulkany w okolicach Qobustan są unikatową atrakcją na skalę światową
Błotne wulkany w okolicach Qobustan są unikatową atrakcją na skalę światową

niedaleko azerskiego miejscowości Qobustan.

Błotne wulkany

Największą atrakcją naturalną tego rezerwatu jest zespół błotnych wulkanów, które wybijają wprost z wnętrza ziemi. Jest to zjawisko typowe dla tego regionu świata, a zarazem jedno z najbardziej spektakularnych widowisk naturalnych. Około 400 wciąż czynnych wulkanów znajduje się na powierzchni kilkunastu kilometrów, a niemal wszystkie z nich możliwe są do podziwiania przez zwiedzających. Szlaki prowadzące w to miejsce zaczynają się zaraz przy wejściu do Parku Narodowego w Qobustanie, więc możesz urządzić sobie bardzo przyjemny spacer pośród urokliwej zieleni tego miejsca. Niektóre z wulkanów wybijają nawet co kilkanaście minut! Ponadto możesz skorzystać ze zdrowotnych właściwości wulkanicznego błota. W specjalnie przeznaczonych miejscach możesz zorganizować sobie prawdziwy salon odnowy biologicznej i zregenerować siły przed dalszą podróżą.

Starożytne inskrypcje

Dla amatorów historii nie lada atrakcją w Parku Narodowym Qobustan będą skalne inskrypcje liczące sobie przeszło 5 tysięcy lat. Są to zarówno przykłady pradawnego pisma jak i wizerunki zwierząt, ludzi czy malunki o charakterze rytualnym. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z czasów epoki lodowcowej, inne zaś datowane są na okres wczesnego średniowiecza. Dodatkowo możliwe jest zwiedzanie skalnych grot zamieszkiwanych w czasach prehistorycznych. Cały ten obszar stanowi jeden z najważniejszych punktów na mapie Azerbejdżanu, ceniony nie tylko przez turystów, ale także samych mieszkańców kraju.

W zaplanowaniu podróży do Azerbejdżanu może ci pomóc nasze biuro. Na stronie www.aina.pl znajdziesz wszystkie szczegóły odnośnie wizy do Azerbejdżanu, złożysz elektroniczny wniosek o wydanie dokumentu, zakupisz bilety lotnicze czy ubezpieczenie podróżne. Nie pozostanie ci więc już nic innego, jak planować swoje udane wakacje na Kaukazie.:)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


NEWSLETTER

Odbierz 5% zniżki na dowolną wizę!  

Zgadzam się na otrzymywanie newslettera.

autoresponder system powered by FreshMail