Qobustan – odkryj naturalne piękno Azerbejdżanu

qobustan-aina-travel

Kraje Kaukazu to jeden z najstarszych terenów osadnictwa na świecie. Nie dziwi fakt, że bogaty jest on w zabytki archeologiczne, a do tego obfituje w skarby naturalne. Obie te rzeczy idealnie łączy w sobie Qubustan, niewielka miejscowość w Azerbejdżanie.

Azerbejdżan – bogactwo z natury

Azerbejdżan to jeden z trzech krajów, które wśród podróżników określane są mianem państw kaukaskich. O ile sąsiednia Gruzja, czy Armenia od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, o tyle Azerbejdżan wciąż pozostaje ziemią nieodkrytą. Na jego względnie niewielkim terytorium znaleźć możesz równie dobrze tętniące życiem metropolie, takie jak stołeczne Baku oraz rezerwaty przyrody. Jeśli cenisz sobie podmiejskie tereny, gdzie gwar ulicy zastąpiony jest przez śpiew ptaków – to mamy propozycje. Miejscem szczególnie wartym twojej uwagi będzie niedaleko azerskiego miejscowości Qobustan.

Błotne wulkany w okolicach Qobustan są unikatową atrakcją na skalę światową
Błotne wulkany w okolicach Qobustan są unikatową atrakcją na skalę światową

Błotne wulkany – Kaukaz

Największą atrakcją naturalną tego rezerwatu jest zespół błotnych wulkanów, które wybijają wprost z wnętrza ziemi. Jest to zjawisko typowe dla tego regionu świata, a zarazem jedno z najbardziej spektakularnych widowisk naturalnych. Około 400 wciąż czynnych wulkanów znajduje się na powierzchni kilkunastu kilometrów, a niemal wszystkie z nich możliwe są do podziwiania przez zwiedzających. Szlaki prowadzące w to miejsce zaczynają się zaraz przy wejściu do Parku Narodowego w Qobustanie, więc możesz urządzić sobie bardzo przyjemny spacer pośród urokliwej zieleni tego miejsca. Niektóre z wulkanów wybijają nawet co kilkanaście minut! Ponadto możesz skorzystać ze zdrowotnych właściwości wulkanicznego błota. W specjalnie przeznaczonych miejscach możesz zorganizować sobie prawdziwy salon odnowy biologicznej i zregenerować siły przed dalszą podróżą.

Starożytne inskrypcje

Dla amatorów historii nie lada atrakcją w Parku Narodowym Qobustan będą skalne inskrypcje liczące sobie przeszło 5 tysięcy lat. Są to zarówno przykłady pradawnego pisma jak i wizerunki zwierząt, ludzi czy malunki o charakterze rytualnym. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z czasów epoki lodowcowej, inne zaś datowane są na okres wczesnego średniowiecza. Dodatkowo możliwe jest zwiedzanie skalnych grot zamieszkiwanych w czasach prehistorycznych. Cały ten obszar stanowi jeden z najważniejszych punktów na mapie Azerbejdżanu, ceniony nie tylko przez turystów, ale także samych mieszkańców kraju.

W zaplanowaniu podróży do Azerbejdżanu może ci pomóc nasze biuro. Na stronie www.aina.pl znajdziesz wszystkie szczegóły odnośnie wizy do Azerbejdżanu, złożysz elektroniczny wniosek o wydanie dokumentu, zakupisz bilety lotnicze czy ubezpieczenie podróżne. Nie pozostanie ci więc już nic innego, jak planować swoje udane wakacje na Kaukazie.:)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.