Ahwaz – najgorętsze miasto Iranu

ahwaz-aina-travel

Południowo-zachodnia prowincja Iranu słynie przede wszystkim z najcieplejszego w kraju klimatu, a miasto Ahwaz, stolica regionu, poza gorącą atmosferą oferuje także szereg atrakcji dla miłośników techniki i nowoczesnych technologii.

Wycieczka do Iranu

Od zera do milionera

Stolicą południowo-zachodniego regionu Chuzestan jest miasto Ahwaz, przeszło półtoramilionowa metropolia. Pierwsza osada założona została jeszcze w czasach perskich i przez lata była typowo rolniczym zapleczem Iranu. Próżno szukać jednak pozostałości po tym okresie w architekturze miasta, gdyż brutalny najazd mongolski obrócił w pył wszystkie staroperskie budowle. Kolejne wieki nie zaznaczyły się niczym szczególnym, aż do czasu odkrycia na tych terenach złóż ropy, a co za tym idzie, gwałtownego rozwoju Ahwaz. Obecnie jest to miasto o silnie gospodarczym charakterze, które oferuje jednak turystom kilka niezapomnianych atrakcji.

Biały Most to wizytówka miasta Ahwaz. Spina on dwa brzegi rzeki Karun
Biały Most to wizytówka miasta Ahwaz. Spina on dwa brzegi rzeki Karun

Po zachodzie słońca

Ze względu na bardzo wysokie temperatury, jakie panują tu niemal przez cały rok, Ahwaz to typowe miasto, które budzi się do życia już po zachodzie słońca. Wtedy też najlepiej wybrać się na spacer uliczkami w centrum i odkryć prawdzie oblicze irańskiej gościnności. Główny trakt, czyli ulica Kianpars, zamienia się w prawdziwy uliczny bar, gdzie spróbować możesz specjałów kuchni irańskiej, arabskiej, tureckiej albo hinduskiej. Wszystko to odbywa się w atmosferze relaksu i wzajemnych rozmów, tak wyczekiwanych po dniu pełnym słonecznych promieni. Koniecznie udaj się na najstarszy most spinający dwa brzegi Ahwaz czyli Biały Most. W pełnej krasie podziwiać możesz go także z bulwarów, kiedy mieni się kolorowymi światłami i wyznacza centralny punkt spotkań Irańczyków.

Malownicze góry Zagros znajdują się na północ od miasta Ahwaz
Malownicze góry Zagros znajdują się na północ od miasta Ahwaz

Wysoko w górach

Prawdziwym skarbem prowincji Chuzestan są góry Zagros, wspólne dla Iranu, Kurdystanu i Turcji. Znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie Wyżyny Irańskiej i bardzo często obierane są za obowiązkowy punkt wizyt w Iranie. Wysokie szczyty, liczące sobie prawie 5000 metrów to nie lada wyzwanie dla doświadczonych piechurów. Jeśli chciałbyś jedynie zasmakować górskiej przygody w Iranie, to śmiało wybrać możesz mniej zaawansowane trasy i czerpać przyjemność z dni spędzonych w naturze.

Najlepszy okres na wizytę w Ahwaz, to przełom stycznia i lutego, kiedy temperatury spadają z 50 do 28 stopni. Pamiętaj o wymogu wizy irańskiej, bez której wjazd do kraju będzie niemożliwy. Zarówno wiza do Iranu, jak i ubezpieczenie do Iranu może trafić w twoje ręce za pośrednictwem naszego biura. Odwiedź stronę www.aina.pl/wizadoiranu i zapoznaj się ze szczegółami ubiegania si o wizę.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.