Zanim wyjedziesz do Mongolii – przewodnik

typowe-jurty-aina-travel

Mongolia, to jeden z tych krajów o przepastnych przestrzeniach, gdzie wiatr pędzi poprzez stepy niosąc ze sobą wspomnienie wciąż żywej historii, kultury i tradycji. Jeśli się tu wybierasz niewątpliwie znajdziesz spokój, konie i niesamowitą kulturę, która nie zwraca uwagi na cywilizację. Ale zanim wyjedziesz, sprawdź co Cię czeka!

Jadę do Mongolii, od czego zacząć?

Wiza: Najlepiej od posiadania wymaganych dokumentów, bez których Twój wyjazd będzie niemożliwy. W roku 2015r. zniesiono obowiązek wizowy do tego kraju. Jednak na początku 2016 roku, znów przywrócono obowiązek ubiegania się o wizy. W zależności od celu podróży należy ubiegać się o wizę turystyczną lub biznesową, a w przypadku, gdy przez Mongolię planujesz tylko przejechać – o wizę tranzytową. Wizę do Mongolii możesz załatwić osobiście lub nie wychodząc z domu, poprzez naszą stronę: www.aina.pl/wizadoMongolii.

Czym? Granicę rosyjko-mongolską można przekroczyć samochodem, rowerem, pieszo na przejściu w miejscowości Altanbulag. Jest to najlepsza opcja, gdyż jest czynne przez cały rok i nie wymaga dodatkowych zezwoleń. Jeśli do Mongolii jedziesz koleją to z Rosji wjedziesz przez Sukhbaatar, a z Chin przez Zamyn Uud.

Szczepienia: Najczęstszą przypadłością dotykającą podróżujących do Mongolii, są problemy żołądkowe dlatego warto zabrać ze sobą węgiel. Co do szczepień, nie ma żadnych obowiązkowych, co nie znaczy, że nie warto zaszczepić się np. przeciw żółtaczce typu A i B, ewentualnie przeciw wściekliźnie oraz tyfusowi.

Ubezpieczenie: Jak podczas każdej podroży zalecamy zakupienie ubezpieczenia, przy wyjeździe do Mongolii nie jest ono obowiązkowe jednakże transport z górskich łańcuchów do pobliskiego szpitala może być wyjątkowo kosztowny. W takim przypadku warto wykupić polisę, która zapewnia zwrot w przypadku poniesienia kosztów ratownictwa. W naszym pakiecie ubezpieczenie do Mongolii na 1 dzień wynosi 6 zł. Dokładną wycenę możesz zrobić TUTAJ.

Kiedy jechać?

Praktycznie przez cały rok warto wybrać się do Mongolii, która słynie z bezchmurnego nieba niemal przez cały rok.  Rzadkie opady deszczu sprawiają, że zaplanowana podróż powinna odbyć się bez większych przeszkód. Na deszcz można się natknąć zwykle w lecie w północnej części kraju i w jego rejonach górskich. Również pod koniec sierpnia należy przygotować się na 30-sto stopniowe upały, a w zimie nawet -30 stopniowe mrozy.

Święta. Jeśli podczas wyjazdu chcesz uczestniczyć w celebrowaniu mongolskich świąt, zarezerwuj sobie w kalendarzu na Cagaan Sar (Mongolski Nowy Rok, który przypada na przełomie stycznia i lutego) lub na Festiwal Naadam (11 i 12.07) podczas którego swoje umiejętności prezentują zapaśnicy, dżokeje i łucznicy.

pustynia-gobii-aina-travel
Podróż przez pustynię Gobi zweryfikuje twoje umiejętności podróżnicze

Jak poruszać się po kraju?

Środków transportu po Mongolii jest na prawdę wiele, zarówno tych mechanicznych jak i naturalnych. Zacznijmy od tych pierwszych.

Autobus. Prawdziwą mekką jest Ułan Bator, w którym znajdują się 3 dworce autobusowe, z których można wyjechać w inną stronę kraju, np. z Bayanzurkh Avto Vaksal odchodzą kursy w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, a z Dragon Avto Vaksal – w kierunku zachodnim.

Minibusy/shared taxi. Choć są nieco droższe niż autobusy, to jeśli chcesz dotrzeć w bardziej odległe terytoria tego kraju, to będzie to zdecydowanie lepsza opcja. Jednakże należy przygotować się na wiele atrakcji, od tłoku, poprzez zacieśnianie związków z tubylcami, aż po chorobę lokomocyjną. Wrażenia po takiej przejażdżce – niezapomniane. Jeśli jednak planujesz dotrzeć w rzadko uczęszczane rejony, nie masz innego wyjścia.

Samochód. To propozycja dla cierpliwych i doświadczonych, o ile w najlepszych miejscach można rozwinąć średnią prędkość do ok. 80 km/h, to zwykle prędkość jazdy utrzymuje się w okolicach ok 40 km/h. Podsumowując, im dalej od aglomeracji tym drogi są w gorszym stanie, a to wymusza wolną jazdę i powoduje uszkodzenia auta.

Pociąg. Najpopularniejszy odcinek przebiegający przez Mongolię to kolej Transmongolska, z której chętnie korzystają osoby podróżujące Magistralą Transsyberyjską. Poza tym, sieć kolejowa nie jest zbyt rozbudowana, w związku z czym pociągi nie kursują zbyt często.

Koń i wielbłąd. To chyba jeden z ciekawszych sposobów podróżowania po bezkresnej Mongolii i całkiem popularny. Istnieje możliwość wykupienia wycieczki, gdzie za transport posłuży właśnie koń lub wielbłąd.

Inne. Poza tym po kraju można podróżować autostopem, który z reguły jest płatny, dlatego koniecznie trzeba się targować; skuterem lub motocyklem, które można wypożyczyć nawet w mniejszych miastach.

Mongolska dieta na siłę i urodę!

Podstawą kuchni mongolskiej jest zdecydowanie… baranina przyrządzona na wszystkie możliwe sposoby, choć najbardziej pożądana jest wersja gotowana. Jest to najpowszechniejszy sposób przyrządzana tego rodzaju mięsa ze względu na jego prostotę. Wystarczy je poćwiartować, wrzucić do kotła z wodą i gotować do miękkości. Co ciekawe, robi się to bez udziału przypraw! Oczywiście w Mongolii można zjeść też inne rzeczy, choć wciąż z dodatkiem baraniny. Przydrożne zajazdy serwują np. buzzy – pierogi nadziewane gotowaną baraniną, hushur – placki z nadzieniem z gotowanej baraniny czy zupę przygotowaną na wywarze z baraniny z makaronem i plastrami baraniego tłuszczu. Mongołowie wierzą, że baranina daje mężczyznom siłę, a kobietom urodę. Bardziej europejskie jedzenie znajdziesz w Ułan Bator, warto się nim nacieszyć przed dłuższą podróżą wgłąb kraju.

Gdzie ja będę spać? W jurcie!

W miastach i miasteczkach możecie liczyć na przyzwoite hotele, pokoje gościnne i jurty dla turystów. Zwłaszcza te ostatnie, zapewniają niezapomniane wrażenia, które będziesz wspominać po latach. Oczywiście na otwartych przestrzeniach sprawdzą się też namioty. Pamiętaj jednak, że w stepie żyją różne zwierzęta, które mogą cię niepokoić w nocy.

oboz-jurt-w-narodowym-parku-terelj-aina-travel
Nocleg w obozie jutr to wyjątkowe i niezapomniane przeżycie.

Zagrożenia w Mongolii, czyli stary gdzie mój bagaż?

Mongołowie, to z reguły przyjazny i gościnny naród. Z chęcią podzielą się z tobą wszystkim co posiadają i wielkim nietaktem byłaby odmowa przyjęcia podarku. W takiej sytuacji warto mieć zawsze jakiś drobiazg na wymianę. Im praktyczniejszy, tym lepiej. Polskie MSZ informuje jednak, iż w Ułan Bator istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą, dlatego warto uważać na bagaż nie tylko w stolicy, ale też na trasie Kolei Transmongolskiej, na dworcach, lotniskach czy przejściach granicznych, w zatłoczonych centrach handlowych oraz środkach transportu. Odnotowano również kilka napaści na obcokrajowców.

To warto zobaczyć

Oczywiście stolicę i stepy, choć warto też zobaczyć inne miasta np. Darhan, Edernet, Galt, Dalandzadgad czy Saynshand. Poszukujący przyrody i samowładnej natury nie zawiodą się: góry, lasy, wielkie jeziora, bezkresne stepy w centralnej części kraju, pustynia Gobi – to wszystko oferuje Mongolia. Jeśli chodzi o architekturę, to najciekawszymi budynkami są buddyjskie monastyry rozsiane po miastach i miasteczkach, najsłynniejszy z nich – Erdene Zuu Khiid – znajduje się opodal Harahorinu w pobliżu gruzów twierdzy Czyngis-hana.

najstarsz-buddyjski-monastyr-erdene-zuu-khiid-aina-travel
Najstarszy buddyjski monastyr – Erdene Zuu Khiid

Nurkowanie, trekking, jazda konna i inne sporty

Możliwości jest wiele, zwłaszcza jeśli chodzi o sporty uprawiane w zgodzie z naturą. Począwszy od trekkingu na niemal całym terenie kraju, poprzez wielotygodniowe wyprawy konnymi lub wielbłądzimi karawanami, aż po nurkowanie w głębokich i przejrzystych jeziorach.

karawana-w-mongolii-aina-travel
Wycieczki konnymi i wielbłądzimi karawanami są bardzo popularne w Mongolii

Podstawowe informacje

Pieniądze: Walutą Mongolii jest tugrik (MNT). Co ważne, walutę tę można kupić jak i sprzedać tylko na terenie Mongolii. Więc jeśli nie uda ci się upłynnić większej ilości gotówki przed wyjazdem, raczej nie licz na jej wymienienie poza Mongolią. A jeśli uda ci się spotkać kogoś na granicy, kto będzie chciał się wymienić, to raczej nie zaproponuje korzystnego kursu. Co więcej ilość bankomatów w całej Mongolii raczej nie jest satysfakcjonująca, więc rozważnie zarządzajcie swoimi oszczędnościami!

Warto również zaopatrzyć się w dewizy, możesz nimi zapłacić np. za hotele czy bilety na samolot i kolej. W stolicy natomiast są akceptowane czeki podróżne Euro Cheque, Travellers Cheque, American Express, American Dollar, Canadian Dollar, Pound oraz karty kredytowe lub płatnicze VISA, MasterCard, American Express.

Internet: Tak jak w przypadku bankomatów, trudno liczyć na cuda. W Ułan Bator raczej nie powinno być większego problemu, również w bardziej turystycznych miastach można natknąć się na kafejki bazujące na komputerach stacjonarnych bez Wi-Fi. Musisz jednak pamiętać, że często zdarzają się kilkudniowe awarie nie tylko w dostawie Internetu, ale i również w dostawach prądu. W hotelach raczej też nie znajdziecie sieci.

Kontakt telefoniczny: Prawdziwe zabytki w postaci aparatów pocztowych znajdziesz w miastach i miasteczkach, choć możliwość wykonania połączenia z zagranicą graniczy z cudem. Co do sieci komórkowych jest zdecydowanie lepiej, choć warto zaopatrzyć się w karty SIM różnych operatorów, ze względu na zaniki zasięgu dla różnych dostawców.

Dni wolne od pracy: Tak jak w większości krajów – sobota i niedziela.

Godziny pracy: W teorii urzędnicy pracują praktycznie jak w Polsce od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00-17.00, z uwzględnieniem godzinnej przerwy między 12 a 13. Jeśli wybierasz się na zakupy, to sklepy są zazwyczaj czynne cały tydzień od 9 do 20.

Numery alarmowe: 101 – straż pożarna, 102 – policja, 103 – pogotowie ratunkowe, 124 – policja drogowa.

Ważne adresy:

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Ułan Bator
konsul honorowy: Gankhuyag Dashdeleg (język konsula angielski, rosyjski, turecki)
Mongolia, Ułan Bator, Bayangiin Ekh building, Chingis avenue 1/18 3 khoroo, khan-Uul district, 17030 Ulaanbaatar
Tel.: (00-976-11) 345-886
Faks: (00-976-11) 345-888
konsulathonorowy@gmail.com

Mongolia to niesamowity kraj i każdy kto łaknie spokoju, wolności i wyciszenia, na pewno je tu znajdzie. Czas płynie tu zupełnie inaczej, a możliwość obcowania z niemal nienaruszoną przez człowieka naturą sprawia, że przypominamy sobie o tym jak zależni jesteśmy od jej siły i kaprysu.


Ściągnij przewodnik po Mongolii w formacie pdf.

Dzięki temu zawsze już będziesz go miał pod ręką!

Kliknij Tutaj


Źródła:

www.msz.gov.pl/

ambasadamongolii.pl

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.