10 powodów, dla których warto odwiedzić Wietnam

10 powodów, dla których warto odwiedzić Wietnam fot. pixabay

Zastanawiasz się czy za kierunek swojej podróży obrać Wietnam? Poznaj nasze 10 powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj! Zachwyca on bogactwem kulturowym i przyrodniczym, różnorodnością etniczną, klimatyczną i krajobrazową. Są bowiem miejsca w Wietnamie, których nie można przegapić. O niektórych z nich nie powie Ci lokalny przewodnik, ponieważ… są zarezerwowane tylko dla „lokalsów”… chcesz zachwycić się miejscami, które spowszedniały miejscowej ludności? 

10. Dalat

Miasto jest bardziej popularne wśród wietnamskich niż zagranicznych turystów – co może być dużym plusem, jeśli chcesz przeżyć orientalne „wczasy pod gruszą”. Dalat różni się nieco od innych miejsc w regionie – panuje tu wieczna wiosna, uprawia się raczej kawę i herbatę niż wszechobecny w kraju ryż. Architektura miasta to wspomnienie kolonialnej przeszłości: mało powiedzieć, że niegdyś Dalat nazywano „Małym Paryżem” (w centrum miasta znajduje się nawet Wieża Eiffela!). To również świetne miejsce wypadowe w bliskie Góry Annamskie.

Dalat. Wietnam fot. pixabay
Dalat. Wietnam fot. pixabay

9. Quy Nhon

Na emeryturę do Wietnamu? Czemu nie?! Marzeniem niejednego Wietnamczyka jest spędzenie emerytury w środkowej części kraju w Quy Nhon. To bardzo rozwinięte, wielkie, położone nad oceanem miasto szczyci się pięknym wybrzeżem, spokojnymi plażami oraz czystą wodą. W kawiarniach i restauracjach zawsze jest miejsce, a odwiedzający je turyści – czują się tu bardziej gośćmi niż klientami. Miasto przyciąga głównie swymi plażami, które aż proszą się, aby na nich wypoczywać, ale jest też atrakcyjne pod względem architektonicznym.

Quy Nhon fot. unsplash
Quy Nhon fot. unsplash

8. Bac Ha

Jeśli podczas podróży poszukujesz choćby odrobiny autentyczności. Miejsc, gdzie docierają nieliczni turyści. Koniecznie wybierz się na północ Wietnamu do wiejskiego regionu Bac Ha. Mieszka tu kilkadziesiąt mniejszości oraz grup etnicznych kraju. To senne na co dzień miejsce, w niedziele zamienia się w jeden wielki kolorowy kram. Na targowisko ściągają mieszkańcy okolicznych górskich wiosek, by handlować warzywami, „dobrodziejstwem inwentarza”, ale także produktami domowego rękodzielnictwa. Możesz tu spróbować lokalnych potraw we wszystkich postaciach ryżu, także w postaci wina – uwaga jest to trunek znacznie mocniejszy niż europejskie wina. 😉 Bac Ha to również dobra baza wypadowa w góry północy.

Bac Ha fot. unsplash
Bac Ha fot. unsplash

7. Chau Doc

Jeśli planujesz większą wyprawę na Półwysep Indochiński i zamierzasz zwiedzić nie tylko Wietnam, ale również Kambodżę, koniecznie odwiedź Chau Doc. To niewielkie miasto na granicy dwóch państw zaskakuje swoją różnorodnością religijną. Na małej przestrzeni znajdują się meczety, pagody, kościoły i inne świątynie. Świetnym pomysłem na spędzenie tu czasu są rejsy po kotlinie Mekongu oraz wyprawy górskie na szczyty Sam. Będąc w Chau Doc, nie można również przegapić rezerwatu ptaków Tra Su.

Rejs po kotlinie Mekongu fot. pixabay
Rejs po kotlinie Mekongu fot. pixabay

6. Nha Trang

To miasto na południu Wietnamu, leżące nad Morzem Południowochińskim słynie głównie jako popularny resort turystyczny. Długie piaszczyste plaże, turkusowa woda, promenada i luksusowe butiki to jednak nie wszystko. Znajduje się tu również piękny kompleks buddyjskich świątyń z końca pierwszego tysiąclecia – Po Nagar Cham. Jeśli nie lubisz tłumów, jest dla ciebie dobra wiadomość – niedaleko od wybrzeża Nha Trang znajduje się kilka malowniczych wysepek. Najprzyjemniejsza do plażowania jest wyspa Hon Mieu, gdzie w wodzie żyją liczne, mało znane gatunki morskie oraz piękne koralowce. Promem można też popłynąć na niewielką wyspę – Hon Lao, zwaną również Małpią Wyspą, ponieważ na niewielkim terenie mieszka tu niemal 2000 małp.

Nha Trang fot. pixabay
Nha Trang fot. pixabay

5. Park Narodowy Bach Ma

Niekwestionowane must-see, kiedy będziesz w Hue. Park Narodowy, rozciągający się pomiędzy Górami Annamskimi a wybrzeżem, to świątynia dla tysięcy gatunków zwierząt i roślin, w tym rzadkich gatunków orchidei. Wizyta w parku to spacery w tropikalnej dżungli, po ścieżkach wyznaczonych na wodzie oraz pośród kaskad spadającej wody.

Hue fot. pixabay
Hue fot. pixabay

4. Ha Giang

To jedno z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejsze miejsce w Wietnamie. Krajobrazy malowane górską zielenią, polami ryżowymi i kolorowymi ubiorami lokalnych grup etnicznych dają poczucie, że jest się w jednym z tych miejsc na świecie, których w życiu nie można przegapić. I tego się trzymajmy. Jeśli będziesz w Wietnamie, po prostu musisz tam pojechać. Wskazówka: najprzyjemniej zwiedza się ten region motocyklem lub rowerem.

Ha Giang fot. pixabay
Ha Giang fot. pixabay

3. Ninh Binh

W przewodnikach nie znajdziesz tego miejsca w pierwszej trójce atrakcji Wietnamu. I bardzo dobrze! Im mniej turystów, tym lepiej! Region zachwyca bogactwem krajobrazu: piaskowcami wyrastającymi ni stąd ni zowąd, wszechobecnymi polami ryżowymi, dzikimi zwierzętami. Można się tu poczuć jak na okładce magazynu „National Geographic”. Nieopodal miasta znajduje się pływająca wioska Kenh Ga. Czy można przegapić wietnamską Wenecję? Absolutnie nie!

Ninh Binh fot. pixabay
Ninh Binh fot. pixabay

2. Ca Mau

Nie mylić z Makao! To średniej wielkości miasto w południowym Wietnamie w niczym nie przypomina hałaśliwego i pokrytego światłami neonów miasta hazardzistów. Jest to raczej miasto dla tych, którzy w podróży lubią być oryginalni. Błotnisty, pokryty namorzynami teren przez wieki był nieprzyjazny rolnikom, ale za to jest całkiem miły dla turystów szukających wytchnienia od zatłoczonych wietnamskich must-see. Jeśli masz ochotę podglądnąć spokojne życie lokalnych rybaków, nie znajdziesz w Wietnamie lepszego miejsca niż Ca Mau.

Ca Mau fot. worldbydana
Ca Mau fot. worldbydana

1. Cu Chi

Turystyka szlakami wojen nie omija również Wietnamu. Amatorzy historii oraz Czasu apokalipsy przyjeżdżają do Wietnamu, by zobaczyć Cu Chi. Znajdujące się niecałe 100 km na północ od Sajgonu systemy tuneli, podczas wojny wietnamskiej stały się czymś w rodzaju miasta. Na przestrzeni 200 km pod ziemią znajdowały się szpitale, kuchnie, centra dowodzenia, sypialnie… Wycieczka po tunelach to niezapomniane przeżycie.

Cu Chi fot. adamgodfrey93
Cu Chi fot. adamgodfrey93

Jak Ci się podoba to zestawienie mniej oczywistych atrakcji Wietnamu? A może masz swoje tajne miejsca na Półwyspie Indochińskim? Podziel się z nami! A jeśli dopiero planujesz podróż do Wietnamu, pamiętaj, że potrzebna będzie ci wiza.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.