5 rzeczy, które musisz zrobić w Egipcie

5 rzeczy, które musisz zrobić w Egipcie fot. pixabay

Egipt jest jednym z najczęściej wybieranych krajów na wakacyjny wypoczynek. Starożytne cuda świata z piramidami w Gizie na czele, malownicza delta Nilu, wszechobecna pustynia, zapachy i gwar bazarów oraz niesamowite plaże – niełatwo zaplanować podróż, kiedy jest tyle do zobaczenia. Poniżej znajdziesz listę 5 rzeczy, które musisz zrobić w Egipcie. Może to trochę pomoże w podjęciu decyzji. 😉

1. Poleć balonem nad Luksorem

Luksor, to najbardziej turystyczne miasto Egiptu i największy skansen na świecie. Liczne zabytki i ruiny starożytności odwiedzają miliony ludzi rocznie. Jeśli nudzą Cię piesze wycieczki z przewodnikiem, może spodoba Ci się lot balonem nad Luksorem. Świątynia w Karnaku, Dolina Królów, Świątynia Hatszepsut oraz Ramesseum z lotu ptaka? Czemu nie?! Z balonu można też podziwiać piękne pola trzciny cukrowej, niedaleką pustynię oraz dostojny Nil, pamiętający najświetniejsze czasy faraonów. Pamiętaj, że kurs balonu jest zawsze zależny od kierunku wiatru, więc tak naprawdę nigdy nie wiadomo, którędy i nad czym będziesz lecieć. Więc żadna wycieczka nie jest taka sama!

2. Zanurkuj w Morzu Czerwonym

Morze Czerwone jest uznawane za jeden z siedmiu cudów podwodnego świata. Nie ma co się dziwić: mieszka tutaj ponad 1000 gatunków bezkręgowców oraz 200 koralowców, a do tego 1100 gatunków ryb, z których jedna piąta to gatunki endemiczne – żyjące tylko w Morzu Czerwonym. Wspaniałe życie podwodne sprawia, że nurkowanie jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Egiptu. W zależności od miejsca będziesz mieć możliwość pływania z delfinami, a nawet rekinami (!), podziwiania raf koralowych i także wraków statków. Krajobraz podwodnego świata obejmuje też piaskowe labirynty, zielone ogrody, jaskinie i laguny.

3. Wybierz się na przejażdżkę na wielbłądach wokół piramid

Cóż by to były za wakacje w Egipcie bez zobaczenia piramid?! Te arcydzieła starożytnej architektury można zobaczyć na przykład podczas przejażdżki na wielbłądach. Fotki na wielbłądzie z piramidą Cheopsa i Chefrena spowodują, że twoi znajomi zzielenieją z zazdrości. Wiele agencji turystycznych na miejscu oferuje również przejażdżkę do monumentalnego Sfinksa. Jeśli jednak chcesz zobaczyć coś więcej, to wybierz się na wędrówkę bardziej w głąb pustyni. Zaskoczą Cię tam rozsiane między wydmami grobowce i ruiny starożytnych świątyń.

4. Zobacz półwysep Synaj

Synaj to region, na którym odbiły się ślady wielkich religii, zdobywców, podróżnych i proroków. To tutaj Beduini wciąż zachowują swoje tradycje. Magia Synaju odzwierciedla się w krajobrazie kulturowym, jak również przyrodniczym. Pustynie, oazy i gwiaździste niebo oczarują każdego. Półwysep słynie również z pięknych plaż i licznych kurortów, w których bez pardonu można oddać się wakacyjnemu lenistwu. Jeśli lubisz spędzać urlop aktywnie, powinieneś wybrać się na górę Synaj, znaną wśród wyznawców chrześcijaństwa i judaizmu jako tę, gdzie Bóg objawił Mojżeszowi Dziesięć Przykazań. Jednak na szczyt można wejść jedynie z beduińskim przewodnikiem. Najlepszą porą na górę Synaj jest wschód słońca. Wtenczas niesamowite światło pokrywające góry i doliny regionu sprawia, że mamy wrażenie jakbyśmy się przenieśli w czasy biblijne.

5. Przenocuj na Pustyni Arabskiej

Egipt to w większości teren pustynny, więc niemądrze byłoby podczas wycieczki nie zobaczyć choćby kawałka Sahary. Pustynia Arabska, która znajduje się w północno-wschodniej części Sahary, niemal w całości położona jest w Egipcie, między Morzem Czerwonym a Nilem. Jest bardzo zróżnicowana krajobrazowo, wygląda jak scenografia do filmu science fiction. Skalne i piaskowe formacje geologiczne najlepiej obserwować o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy to Pustynia Arabska wygląda jeszcze dziwniej. Czasem też udaje się obcokrajowcom przenocować na Pustyni. Ale ze względów bezpieczeństwa, najlepiej wybrać się tam z jakimś lokalsem, dobrze znającym teren.

Wybierasz się do Egiptu? Sprawdź jakie masz opcje uzyskania wizy!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.