10 powodów, by odwiedzić Park Narodowy Zion w USA

park-narodowy-zion-to-przede-wszystkim-zapierajace-dech-w-piersiach-piaskowe-kaniony-aina-travel

Gorąc na ramionach, kurz pustyni, ogrom przestrzeni i smak przygody – Stany Zjednoczone oferują wiele atrakcji, ale spragnieni lata powinni udać się do środkowych i południowych stanów, gdzie wakacyjny luz buja się w rytm „Iron Lion Zion” Boba Marleya. Jedną z największych atrakcji tego regionu jest Park Narodowy Zion w Utah- poniżej 10 powodów dlaczego.

10. Droga Highway 9

Stany Zjednoczone Ameryki, to gigantyczny kraj z nie mniejszą populacją. A jednak można doznać tu spokoju i samotności podróżując… samochodem. Przecinające cały kraj długie drogi sprawiają, że można przejechać kilka tysięcy kilometrów nie spotykając żywej duszy. Przez Park Narodowy Zion biegnie Highway 9, co prawda wcale niedługa droga, ale dostarczająca niesamowitych wrażeń. Te 23 kilometry, które biegną przez serce Parku, mogą się okazać podróżą życia, a to dzięki niesamowitym krajobrazom w kolorze pomarańczy przełamanej zielenią. Kanion zbudowany z piaskowca poprzecinany jest wodospadami i pustynną roślinnością. Jazda przez wąskie górskie tunele, by zaraz cieszyć wzrok nietkniętą ludzką ręką Dziewiczą Rzeką, daje wrażenie, że żaden człowiek nie postawił tutaj nogi przed nami. Dodatkową atrakcją jest interesujące Zion Human History Museum znajdujące się parę kilometrów na północ od południowego wejścia do Parku. W Muzeum można poznać kulturę rdzennych mieszkańców tego regionu, m.in. Pajutów.

Planujesz wizytę w Parku Narodowym Zion? Pamiętaj, że oprócz wymaganej wizy do USA, nie zapomnij o dobrym ubezpieczeniu podróży – na czas pobytu w Stanach. Możesz to zrobić przez naszą stronę: Gorilo.pl

highway-9-aina-travel
Przez park wiedzie Highway 9

9. Obserwacja gwiazd

To nie tajemnica, że najlepsze miejsca do obserwacji nocnego nieba, to te znajdujące się daleko od miast. W Polsce najpiękniejsze widoki są w górach i nad morzem, w Stanach – w parkach narodowych. Budynki administracyjne Parku są tak zaprojektowane, by ograniczyć sztuczne światło, dlatego oświetlenie jest zwykle skierowane do dołu. Ponadto, administracja Parku Narodowego Zion, aby ułatwić zwiedzającym obserwację gwiazd i planet, montują w lecie teleskopy. Organizowane są nawet warsztaty z astronomii! Czyż może być przyjemniejszy sposób, by dowiedzieć się czegoś o kosmosie?!

8. Wodospady Kanarra

To coś dla miłośników fotografii i pieszych wędrówek. Najłatwiej dostać się tu z Highway 9, zostawić samochód w Kanarraville. Dojście na szlak zajmuje ok. 10 minut. Kanarra nie jest tak bardzo znana jak sam Park, dlatego nie ma tu wielu turystów. Wspinaczka w tym pięknym kanionie nie jest wymagająca, z łatwością poradzą sobie tu nawet dzieci. Ważne są natomiast odpowiednie buty, gdyż wodospady powodują, że nawierzchnia może być śliska. Ale w wakacyjnym upale – jakaż to miła ochłoda!

wodospady-kanarra-aina-travel
Wodospady Kanarra fot. Sean Douglass

7. Subway

W Parku Narodowym Zion jest wiele tras wzdłuż nurtu rzeki. Wyrzeźbione przez wodę kaniony prowadzą nieraz do miejsc zapierających dech w piersiach. Jednym z nich są podziemne baseny Subway, do którego można dojść wzdłuż Left Fork of North Creek. Wędrówka nie należy do najłatwiejszych, ale jest warta wysiłku. Aby wejść na ten szlak, trzeba mieć zezwolenie od administracji Parku. Takich podziemnych basenów nie zobaczycie nigdzie na świecie! Piaskowe rzeźby mieniące się w krystalicznie czystej wodzie to gratka dla każdego miłośnika fotografii i niesamowitych pomników przyrody.

subway-pool-aina-travel
Subway pool to podziemne baseny, które cię zachwycą

6. The Narrows (Wąwóz Rzeki Dziewiczej)

To prawdziwa przygoda, a wymaga jedynie porządnego obuwia. The Narrows, to ścieżki pomiędzy ścianami kanionu, po których płynie woda. Chodzenie po wodzie to świetna zabawa dla dużych i małych. Poziomy wody mogą się znacznie różnić, ale trasa wcale nie jest trudna. A widoki – jak w całym parku – przepiękne! Światło przebijające się się z bardzo wysokich ścian klifu (nawet 610 m!) robi niesamowite wrażenie. Najlepsza pora roku na wizytę w The Narrows to lato, kiedy woda jest ciepła, a jej poziom nie za wysoki.

the-narrows-czyli-wawoz-rzeki-dziewiczej-aina-travel
The Narrows, to wąwóz który warto przejść zwłaszcza latem.

5. Szmaragdowe Stawy

Park Narodowy Zion, to raj dla miłośników wspinaczki górskiej o różnym stopniu zaawansowania. Można wspinać się po wysokich klifach zabezpieczonych łańcuchami albo po niskich partiach kanionu, gdzie bez problemu przejedzie wózek dziecięcy czy inwalidzki. Jednym z najpopularniejszych miejsc w Parku są Szmaragdowe Stawy, które również są położone na różnych poziomach kanionu (i trudności). Co prawda, Stawy nie zawsze mają kolor szmaragdu, za to wokół nich można podziwiać bogatą, niczym nie zniszczoną, roślinność Parku.

4. Wspinaczka po kanionie

Zwiedzanie Parku Narodowego Zion to nie tylko piesze wędrówki. W ofercie turystycznej Parku znajduje się również coś dla osób, które lubią bardziej ekstremalne spędzanie czasu. Ponieważ Zion, to przede wszystkim klify i kaniony, bardziej zaawansowani miłośnicy natury mogą wspinać się po kanionach i stromych ścinach górskich. Dzięki temu można dotrzeć do miejsc, do których przeciętny zwiedzający nie ma dostępu. Mniej doświadczeni turyści, którzy chcieliby spróbować wspinaczki po kanionach, mogą skorzystać z usług przewodników, którzy wprowadzają w tajniki tego sportu.

3. Jazda konna

Jedno z najpiękniejszych doświadczeń w Zion to jazda konna przez dzikie szlaki, trudno dostępne dla pieszych zwiedzających. Konno można zobaczyć wszystkie najbardziej znane rzeźby skalne: Trzech Patriarchów, Ule a także ogrody kaktusowe. A jazda korytem Rzeki Dziewiczej pozwala poczuć się jak w westernie! Istnieją dwie możliwości takiej wycieczki: jednogodzinna lub trwająca pół dnia.

jazda-konna-po-parku-to-jedna-z-ciekawszych-atrakcji-aina-travel
Jazda konna po parku to jedna z ciekawszych atrakcji

2. Podest Aniołów

To jedna z najbardziej ekscytujących tras w całym Parku i zdecydowanie dla tych o mocnych nerwach. Prowadzi przez strome klify z ogromną przepaścią po obu stronach. Z góry rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na cały Park. Park został nazwany Zion, czyli Syjon, co w tradycji mormońskiej oznacza miasto idealne. I rzeczywiście, w Parku jest jak w raju.

park-zostal-nazwany-zion-czyli-syjon-aina-travel
Park został nazwany Zion, czyli Syjon, co w tradycji mormońskiej oznacza miasto idealne. I rzeczywiście, w Parku jest jak w raju

1. Kanion Zion

Esencję samego Parku stanowi wąski, głęboki wąwóz w zachodniej części Parku. Oczywiście jest to również najważniejszy punkt wycieczki. Nie możesz powiedzieć, że byłeś w Zion, jeśli nie odwiedziłeś tego Kanionu. Stąd rozpościera się widok na cały Park, a dostęp jest bardzo łatwy, ponieważ docierają tu autobusy turystyczne.

Skoro już chciałbyś pojechać do USA i starasz się o wizę do Stanów Zjednoczonych Ameryki, to skorzystaj z możliwości wyjazdu i zobacz to, co w USA najpiękniejsze. Takich tworów natury jak Ameryce, nie znajdziesz nigdzie indziej!

Zanim udasz się do USA wejdź na stronę gorilo.pl zobacz, poznaj kilka uniwersalnych rad (kliknij tutaj), które pozwolą Ci się tam odnaleźć.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.