Kradzież portfela za granicą – co robić?

Nawet najlepiej zaplanowany i długo wyczekiwany urlop może w ciągu jednej chwili zostać zniszczony przez utratę portfela. Bez pieniędzy, bez dokumentów, bez zdjęć najbliższych Ci osób… Co w takiej sytuacji zrobić i jak zapobiec nieszczęściu?

Przede wszystkim zachowaj spokój i rozsądek. Na szczęście są metody, które mogą pomóc w sytuacji bycia okradzionym podczas zagranicznej podróży. Oto kroki, które należy podjąć w takiej sytuacji:

Kradzież portfela

1. Zgłoś kradzież na policję

Niezależnie od miejsca na Ziemi, w którym aktualnie się znajdujesz, koniecznie udaj się na najbliższy komisariat, aby zgłosić kradzież i złożyć zeznania. Przypilnuj, by w protokole, który zostanie sporządzony przez policjanta, znajdowały się wszystkie informacje dotyczące tego, co zginęło. Najważniejsze w tym przypadku są dokumenty osobiste!

Protokół kradzieży jest niebywale ważny – będziesz go potrzebować do okazania w placówce dyplomatycznej RP w trakcie ubiegania się o dokument tymczasowy. Ponadto, zaświadczenie z policji będzie ci potrzebne do okazania agencji ubezpieczeniowej, jeśli będziesz ubiegał się o rekompensatę.

Zwykle największym problemem podczas składania zeznań jest bariera językowa. Oczywiście, nikt nie ma obowiązku mówić po angielsku, dlatego warto przed podpisaniem protokołu w języku, którego nie znasz, zadzwonić do konsulatu i poprosić o weryfikację dokumentu i tłumaczenie. Niestety, rzadko jest to możliwe… albo po prostu nie ma na to czasu.

2. Zastrzeż kartę płatniczą

Możesz to zrobić już w drodze na komisariat albo w trakcie składania zeznań. Warto zrobić to jak najszybciej, by złodziej nie mógł korzystać z pieniędzy na twoim koncie. W takiej sytuacji skontaktuj się ze swoim bankiem, który na 100% ma całodobową infolinię. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz skontaktować się ze swoim bankiem, zadzwoń na infolinię Zintegrowanego Systemu Zastrzegania Kart Płatniczych, do którego należy większość banków w Polsce. Numer to: +48 828 828 828

3. Zastrzeż dowód tożsamości

Może to zrobić za ciebie policja, ale lepiej zabezpieczyć się z różnych stron. Dowód możesz zastrzec poprzez stronę Biura Informacji Kredytowej, o ile masz tam konto. Jeśli nie, twoje dokumenty może również zablokować urzędnik placówki dyplomatycznej RP.

4. Zablokuj telefon komórkowy

Jeśli skradziono ci telefon, zadzwoń na linię swojego operatora i zablokuj kartę SIM. W ten sposób możesz uniknąć przykrej niespodzianki w przyszłości: dużego rachunku nabitego przez złodzieja.

5. Zgłoś kradzież w centrum alarmowym

Jeśli masz wykupione ubezpieczenie, zgłoś kradzież w centrum alarmowym – specjalnej całodobowej infolinii dla osób, które zostały okradzione. Numer telefonu masz wpisany na polisie. Jest to bardzo ważne, jeśli zamierzasz ubiegać się o odszkodowanie po powrocie do kraju. Zwykle kradzież należy zgłosić w centrum alarmowym do 24 h.

6. Zorganizuj pieniądze i dokumenty na powrót do kraju

Jeśli już masz zaświadczenie z komendy, że zostałeś okradziony, udaj się z nim do najbliższej placówki RP (konsulatu). Jeśli jest za daleko i trudno się do niej dostać, udaj się do najbliższego konsulatu jakiegokolwiek kraju należącego do Unii Europejskiej.

W placówce dyplomatycznej zostanie ci wydany Europejski Dokument Podróży – Emergency Travel Document (po potwierdzeniu twoich danych osobowych). Nie jest to paszport ani nawet zamiennik paszportu, więc nie da się kontynuować podróży z tym dokumentem, za to na pewno można dzięki niemu wrócić do Polski.

Jeśli uda ci się dotrzeć do placówki polskiej, konsul wyda ci dokument umożliwiający powrót, może również unieważnić twoje skradzione dokumenty. W przypadku skradzenia wszystkich pieniędzy i kart płatniczych, konsul ma również obowiązek pomóc ci w tej trudnej sytuacji. Na przykład powinien umożliwić ci kontakt z rodziną, która może dokonać przelewu pieniędzy dla ciebie na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z którego następnie urzędnik konsulatu może wypłacić dla ciebie gotówkę.

Jeśli nie masz możliwości poproszenia nikogo w Polsce o przelanie dla ciebie pieniędzy, możesz zaciągnąć tak zwaną pożyczkę konsularną, przeznaczoną na powrót do kraju najtańszym środkiem transportu. Pożyczkę należy oczywiście zwrócić na zasadach ustalonych z konsulem.

Do wyrobienia tymczasowego dokumentu osobistego w konsulacie będziesz potrzebować swojego aktualnego zdjęcia (jak do dowodu) oraz zaświadczenia o kradzieży z policji.

Jak działać?

Korzystaj z pomocy. Jeśli skradziono ci telefon, poproś kogoś, na przykład napotkanego miejscowego lub sprzedawcę w okolicznym sklepie, o wykonanie połączenia na infolinię twojego banku oraz operatora sieci komórkowej. Nie bój się prosić o pomoc. Na pewno znajdzie się jakaś dobra dusza, która zaprowadzi cię na najbliższy posterunek.

Jak zapobiegać przykrym skutkom kradzieży?

  • Miej oczy dookoła głowy.
  • Wypłacaj gotówkę w mniejszych ilościach.
  • Nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu! Rozparceluj pieniądze, karty płatnicze i dokumenty w różnych miejscach swojego bagażu.
  • Zawsze miej ze sobą kserokopię dokumentu osobistego/paszportu i trzymaj je w innym miejscu niż oryginał.
  • W osobnym miejscu miej notes z informacjami takimi jak numer infolinii twojego banku, adres i telefon do najbliższej ambasady lub konsulatu RP bądź innego kraju należącego do Unii Europejskiej, a także numery telefonu do najbliższych osób i twojego ubezpieczyciela.
  • Załóż darmowe konto w Biurze Informacji Kredytowej.
  • Wykup polisę ubezpieczeniową z opcją pokrycia strat związanych z kradzieżą w trakcie podróży.

Mam nadzieję, że chociaż trochę podpowiedzieliśmy co zrobić w tak stresującej sytuacji jaką jest kradzież portfela. Najważniejsze, to zachować spokój i zrobić wszystko co w naszej mocy, by jak najbardziej zminimalizować szkody.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.