Wiza do Omanu. Wszystko co potrzebujesz wiedzieć przed wylotem [PORADNIK]

Oman. 10 powodów, aby go zobaczyć. Poradnik

Góry, ciepłe morze, świetna pogoda cały rok, niesamowita architektura i mieszanka kultur. Tak – mowa właśnie o Omanie. A Wam, z czym kojarzy się ten kraj?

Niektórym na pewno z dzieciństwem, a dokładniej z grą w „Państwa Miasta”, gdzie znajomość jedynego na mapie kraju na literę „O” ratowała niejedną rozgrywkę. Szkoda, że tak niewiele wiemy o tym pięknym – a jakże niesamowity kraju. Dzisiaj prezentujemy krótki poradnik – dotyczący cen, załatwiania wiz oraz innych formalności przed wylotem do Omanu.

1. Kiedy jechać do Omanu?

W Omanie panuje klimat zwrotnikowy – szczególnie gorąco jest w głębi lądu, z dala od morza. Latem temperatura sięga tam nawet 50˚C. Najlepszym czasem na zaplanowanie wakacji w Omanie jest okres od października do marca – kiedy pogoda przypomina tam nasze europejskie lato. Również wody Morza Arabskiego są wtedy idealne do kąpieli. Szczyt sezonu turystycznego przypada na pierwsze miesiące nowego roku i wtedy ceny noclegów mogą być nieco wyższe.

2. Jak zdobyć wizę do Omanu?

Jeszcze niedawno turyści pragnący odwiedzić Oman mogli otrzymać wizę na granicy lądowej lub wizę na lotnisku po przylocie. Od tego roku można wyrobić specjalną wizę elektroniczną. Upoważnia ona do pobytu na terytorium kraju w zależności od potrzeby: 10 lub 30 dni w trybie jednokrotnym. Można ubiegać się również o wizę w trybie wielokrotnym. Aby ją otrzymać – ważne jest posiadanie paszportu ważny przez okres co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty uzyskania wizy (jeden rok w przypadku wizy wielokrotnej). Bez względu na to, jaki rodzaj wizy wybierzesz – musisz udać się na terytorium Omanu do miesiąca po jej wyrobieniu.

Wizę do Omanu najprościej uzyskasz, aplikując o nią online tutaj.

3. Jak przygotować się finansowo przed podróżą do Omanu?

Walutą kraju jest rial (OMR). Najlepiej wcześniej w Polsce złotówki wymienić na dolary – a te potem zamienić na rialy w kantorach. Najmniej korzystny kurs będzie na pewno na lotniskach w Omanie.

Jeżeli chodzi o ceny noclegów – standardowo stawka za pokój w centrum, w stolicy wynosi blisko 250 zł za noc. Warto poszukać noclegu dalej od centrum – może nie będzie tak luksusowo i „wszędzie blisko”, ale za to wzrasta szansa na upolowanie noclegu w granicach 150 zł. Przykładowo w nadmorskim mieście turystycznym Salalah ceny za nocleg to stawki rzędu 100 do 150 zł.

Podajemy cennik na wybrane produkty:

mała kawa – ok. 1 zł

duża woda – ok. 2 zł

chleb arabski – ok. 2 zł

papier toaletowy – ok. 5 zł za 2 rolki

sok pomarańczowy – ok. 4 zł

obiad: ryż z kurczakiem – ok. 12 zł

kanapka z kebabem/falafelem – ok. 4 zł

Oczywiście są to zbliżone ceny produktów dostępnych w lokalnych sklepach i marketach. Za obiad w ekskluzywnej restauracji zapłacimy podobne do europejskich stawek. Na podróż warto zabrać z Polski środki czystości, kosmetyki – bo te w Omanie są bardzo drogie (patrz: cena papieru toaletowego…). Jeśli chce się oszczędzić lepiej wybrać komunikację miejską, bo ceny taksówek (15 minut z lotniska) może kosztować nawet 140 zł…

4. Jak najłatwiej dojechać z Polski do Omanu?

Głównym lotniskiem w Omanie jest międzynarodowy port Maskat. Nie ma jednak bezpośredniego połączenia lotniczego z Polską. Dlatego najlepiej wybrać jedną z zaproponowanych opcji:

1. Samolotem z przesiadką

Możemy wybrać tanie połączenie np. z Warszawy do Frankfurtu lub z Krakowa do Monachium – a następnie przylecieć do Omanu.

2. Samolotem do Dubaju i autobusem do Omanu

Można wybrać bezpośredni lot z Polski do Dubaju, a potem – warto odszukać autokary linii ONTC do Muskatu (dzielnicy Ruwi). Stamtąd czeka nas 6-godzinna podróż do Omanu, która kosztuje średnio ok. 60 zł (60 AED). Można również wynająć samochód (ale wtedy należy liczyć się z opłatą za ubezpieczenie auta).

5. Jak powinni się zachować turyści w Omanie?

Jak wiadomo – główną religią w Omanie jest islam. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że należy stosownie się ubierać – w szczególności kobiety nie powinny nosić odsłoniętych dekoltów, pleców, ubierać za krótkie szorty. Do meczetu nie wolno również wchodzić bez przewodnika, a spożywanie alkoholu w miejscach publicznych może liczyć się z przykrymi konsekwencjami. W okresie ramadanu (najbliższy maj/czerwiec 2019) należy wstrzymać się z piciem, jedzeniem i paleniem papierosów w miejscach publicznych.

6. Najpiękniejsze miejsca w Omanie

1. Kaniony: Wadi Shab i Wadi Bani Khalid

Coś dla miłośników egzotycznych kąpieli. Tutaj magiczne klify, małe wodospady i lazurowe baseny tworzą niesamowitą atmosferę. W Wadi Shab można popływać zarówno na brzegach rzeki oraz w jaskini na końcu kanionu. Na brzegu rzeki cały rok kwitną różowe oleandry. Wadi Bani Khalid to nieco bardziej komercyjne miejsce – w którym można nie tylko popływać, ale też zjeść obiad w uroczej scenerii.

Wadi Shab w Omanie

2. Wadi Ghul nazywany „Arabskim Wielkim Kanionem”

Zawsze marzyłeś o zobaczeniu Wielkiego Kanionu w Kolorado, ale nie chciałeś lecieć daleko do Stanów? Oman ma swój odpowiednik tego amerykańskiego cudu natury! Jest równie pięknie, górzysto, a na zbocza można wjechać samochodem 🙂 Wśród skał znajduje się opuszczona górska wioska.

Wadi Ghul w Omanie

3. Rezerwat żółwi w Ras al-Dżinz

Zobaczyć żółwia większego 2x od siebie? Takie rzeczy tylko w Omanie! Olbrzymie samice żółwi przepływają cały Ocean Indyjski, aby na omańskiej plaży znosić swoje ogromne jaja. Dla europejskiego oka takie widoki to niezwykła atrakcja. Aby spotkać się „face-to-face” z taką żółwicą należy przyjść na plaże w nocy, gdzie samice kopią na plaży ponad metrowe doły i znoszą blisko 100 jaj!

Rezerwat żółwi w Ras al-Dżinz

4. Historycznie, czyli Fort Jabrin, Nakhal Fort i Bahla Fort

Olbrzymi Fort Bahla, wpisany do Światowej Listy UNESCO pochodzi z ponad 500 r. p.n.e. Najstarsza część wybudowana jest w całości z gliny. Fort Jabrin często ceniony jest bardziej przez turystów ze względu na bardzo bogatą kolekcję eksponatów wewnątrz budowli, a zewnątrz kusi widokami na olbrzymie plantacje drzew daktylowych. Nakhal Fort zachwyci na pewno nieziemskim widokiem na otaczające masywy górskie.

Fort Nakhal w Omanie
Fort Nakhal w Omanie

5. Meczety – Wielki Meczet Sułtana Qaboos w Muskacie

Podobno nawet dla osób, które podróżują „często i gęsto”, a meczety nie sprawiają na nich szczególnego wrażenia – ten wzbudzi podziw nawet u wprawionych podróżników. Wspaniałe żyrandole, złocenia i piękne marmury. Po obejrzeniu w całej okazałości tej pięknej konstrukcji każdy z Was będzie na pewno pod wrażeniem.

Meczet Sułtana Qaboos w Muskacie
Meczet Sułtana Qaboos w Muskacie

To zaledwie kropla w morzu atrakcji, które skrywa ten piękny i wyjątkowy kraj… dlatego zaplanuj podróż do Omanu już dziś!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.