Jak celebruje się Święto Zmarłych w Azji?

Zimny, szary, polski listopad. Smutni ludzie, wizyta na cmentarzu i w kościele. Chyba tak większości kojarzy się Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Święto Zmarłych (2 listopada). A w dalekiej Azji? Tam celebracja tego święta wygląda zupełnie inaczej…

1. Japonia – w buddyjskim duchu

Święto obchodzone jest tam od ponad 500 lat. Rodziny wspólnie gromadzą się i dekorują groby. Przy progach domów ustawia się latarnie. Podczas święta Bon (o-bon matsuri) wypuszczane są lampiony, których zadaniem jest prowadzić duchy zmarłych w zaświaty. Podczas uroczystości wykonuje się również specjalny taniec.

Japonia

2. Chiny – miesiąc z jedzeniem

Celebracja święta zmarłych w Chinach trwa…miesiąc! Wtedy według tradycyjnych wierzeń 7. miesiąca każdego roku kalendarza księżycowego zmarli przemierzają ziemię. Stąd żywi, aby przebłagać ich, pozostawiają im żywność oraz palą specjalne ofiarne podarunki.

Chiny

3. Kambodża – dużo kolorów, dużo zabawy

Pchum Ben Day stanowi jednej z najważniejszych festiwali w kulturze Khmerów. Co to oznacza w praktyce? Ludzie odwiedzają lokalne świątynie, aby modlić się i składać ofiary umarłym. Później zaczyna się prawdziwa balanga… podczas której odbywają się zapasy i ludowe rodeo!

Kambodża

4. Bali – śmiechy i psikusy

Galungan, czyli inaczej noc, podczas której zmarli odwiedzają dawne domy, żeby… się zabawić! Jeżeli przodkowie nie zaznają świetnego przyjęcia i dobrej rozrywki – mają prawo straszyć mieszkańców domu. Stąd właśnie urządzanie są wielkie zabawy na cześć zmarłych, aby powstrzymać duchy przed zemstą!

Bali

5. Korea – trzydniowe święto

Chuseok – święto, trwające 3 dni, nazywane inaczej „świętem plonów”. Corocznie około 30 milionów Koreańczyków odwiedza rodzinne miasta przodków, aby oddać im hołd. Ludzie modlą się do zmarłych, czyszczą groby oraz oferują zmarłym jedzenie i picie.

Korea

6. Nepal – trochę bydła, trochę sacrum

Gai Jatra – to inaczej festiwal krów i zmarłych. Zwierzęta wraz z dziećmi przebranymi za bydło dumnie i wesoło paradują na ulicach Katmandu. Marsz żywych ma pomóc duchom zaprowadzić je do zaświatów.

Nepal

7. Indie – rytualna kąpiel

Pitru Paksha, bo tak nazywa się w Indiach dzień upamiętnia zmarłych. Tego dnia Hindusi kąpią się w świętych stawach i rzekach, oddając cześć przodkom do siódmego pokolenia wstecz, oferują modlitwy i jedzenie dla swoich przodów, aby wspólnie mogli świętować ten dzień.

Indie

8. Filipiny – mix kultur

Filipińskiego święto, podobnie jak w Polsce obchodzone 1 listopada – jest wolne od pracy i wtedy to ludzie tłumnie udają się na cmentarze. Same nagrobki dekorowane są kolorowymi ozdobami, a często ustawia się przy nich namioty. Na Filipinach kulminacyjna część obchodów, podobnie jak w Meksyku odbywa się całą noc! Wtedy to po miastach wędrują pangangaluluwa, którzy grają i śpiewają na cześć, tych których już z nami nie ma!

Filipiny

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.