Jak celebruje się Święto Zmarłych w Azji?

Jak celebruje się Święto Zmarłych w Azji?
Jak celebruje się Święto Zmarłych w Azji?
Oceń ten post

Zimny, szary, polski listopad. Smutni ludzie, wizyta na cmentarzu i w kościele. Chyba tak większości kojarzy się Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Święto Zmarłych (2 listopada). A w dalekiej Azji? Tam celebracja tego święta wygląda zupełnie inaczej…

1. Japonia – w buddyjskim duchu

Święto obchodzone jest tam od ponad 500 lat. Rodziny wspólnie gromadzą się i dekorują groby. Przy progach domów ustawia się latarnie. Podczas święta Bon (o-bon matsuri) wypuszczane są lampiony, których zadaniem jest prowadzić duchy zmarłych w zaświaty. Podczas uroczystości wykonuje się również specjalny taniec.

2. Chiny – miesiąc z jedzeniem

Celebracja święta zmarłych w Chinach trwa…miesiąc! Wtedy według tradycyjnych wierzeń 7. miesiąca każdego roku kalendarza księżycowego zmarli przemierzają ziemię. Stąd żywi, aby przebłagać ich, pozostawiają im żywność oraz palą specjalne ofiarne podarunki.

3. Kambodża – dużo kolorów, dużo zabawy

Pchum Ben Day stanowi jednej z najważniejszych festiwali w kulturze Khmerów. Co to oznacza w praktyce? Ludzie odwiedzają lokalne świątynie, aby modlić się i składać ofiary umarłym. Później zaczyna się prawdziwa balanga… podczas której odbywają się zapasy i ludowe rodeo!

4. Bali – śmiechy i psikusy

Galungan, czyli inaczej noc, podczas której zmarli odwiedzają dawne domy, żeby… się zabawić! Jeżeli przodkowie nie zaznają świetnego przyjęcia i dobrej rozrywki – mają prawo straszyć mieszkańców domu. Stąd właśnie urządzanie są wielkie zabawy na cześć zmarłych, aby powstrzymać duchy przed zemstą!

5. Korea – trzydniowe święto

Chuseok – święto, trwające 3 dni, nazywane inaczej „świętem plonów”. Corocznie około 30 milionów Koreańczyków odwiedza rodzinne miasta przodków, aby oddać im hołd. Ludzie modlą się do zmarłych, czyszczą groby oraz oferują zmarłym jedzenie i picie.

6. Nepal – trochę bydła, trochę sacrum

Gai Jatra – to inaczej festiwal krów i zmarłych. Zwierzęta wraz z dziećmi przebranymi za bydło dumnie i wesoło paradują na ulicach Katmandu. Marsz żywych ma pomóc duchom zaprowadzić je do zaświatów.

7. Indie – rytualna kąpiel

Pitru Paksha, bo tak nazywa się w Indiach dzień upamiętnia zmarłych. Tego dnia Hindusi kąpią się w świętych stawach i rzekach, oddając cześć przodkom do siódmego pokolenia wstecz, oferują modlitwy i jedzenie dla swoich przodów, aby wspólnie mogli świętować ten dzień.

8. Filipiny – mix kultur

Filipińskiego święto, podobnie jak w Polsce obchodzone 1 listopada – jest wolne od pracy i wtedy to ludzie tłumnie udają się na cmentarze. Same nagrobki dekorowane są kolorowymi ozdobami, a często ustawia się przy nich namioty. Na Filipinach kulminacyjna część obchodów, podobnie jak w Meksyku odbywa się całą noc! Wtedy to po miastach wędrują pangangaluluwa, którzy grają i śpiewają na cześć, tych których już z nami nie ma!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


NEWSLETTER

Odbierz 5% zniżki na dowolną wizę!  

Zgadzam się na otrzymywanie newslettera.

autoresponder system powered by FreshMail