E-wizy do Tanzanii i Papui-Nowej Gwinei – już dostępne

Nowy Rok zaczynamy z dobrymi informacjami. Od niedawna została wprowadzona możliwość ubiegania się o elektroniczne wizy do Tanzanii i Papui-Nowej Gwinei. W naszym artykule dowiesz się, jak dokładnie przygotować się przed podróżą do jednego z tych krajów.

Tanzania i Zanzibar – sezon

Zasadniczo wysoki sezon w Tanzanii i na Zanzibarze wypada tak naprawdę cały rok! Najwięcej turystów przybywa tutaj w okresie od czerwca do września – występują wtedy przelotne opady, a temperatura jest umiarkowana (do 30 stopni Celsjusza). Okres między grudniem a marcem w Tanzanii – będzie idealny dla uciekających przed polskim chłodem – jest tam wtedy ciepło i sucho. Dodatkowo ceny są niższe niż w miesiącach letnich.  Za sprawą monsunowych wiatrów – jest to idealny okres do uprawiania sportów takich jak: kitesurfing czy windsurfing. Wycieczkę na Kilimandżaro zaplanuj między styczniem a lutym lub między lipcem a wrześniem.

Papua-Nowa Gwinea – sezon

Ten wyjątkowy kraj znajduje się w strefie klimatu równikowego, dlatego temperatura jest stała prawie cały rok i oscyluje w granicy 25 do 28 stopni Celsjusza. Między grudniem a marcem trzeba liczyć się z częstymi opadami deszczu.

Elektroniczna wiza do Tanzanii i Papui-Nowej Gwinei – aplikuj tutaj.

Elektroniczna wiza do Papui-Nowej Gwinei – aplikuj tutaj.

Tanzania i Zanzibar – wiza

Aby uzyskać elektroniczną wizę turystyczną do Tanzanii należy przygotować: kopię paszportu ważnego na co najmniej 180 dni po planowanej dacie zakończenia podróży, skan zdjęcia paszportowego, wypełniony list aplikacyjny (tj. krótki opis podróży) i wypełniony wniosek wizowy. Elektroniczna wiza jest ważna na okres 90 dni od momentu wydania, a uprawnia do 30-dniowego pobytu w Tanzanii. Cudzoziemców obowiązuje lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i kontrola celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Papua-Nowa Gwinea – wiza

Elektroniczną, turystyczną wizę do Papui-Nowej Gwinei otrzymuje się na pobyt maksymalnie 60-dniowy i jej ważność nie może przekraczać 60 dni od daty wydania. Aby ją uzyskać należy załączyć do wniosku wizowego kopię paszportu ważnego co najmniej na 180 dni po planowanej dacie zakończenia podróży oraz skan aktualnego zdjęcia paszportowego.

Sprawdzone ubezpieczenie do Papui-Nowej Gwinei

Tanzania i Zanzibar – zdrowie i bezpieczeństwo

Tereny Tanzanii i Zanzibaru są raczej bezpieczne dla turystów, jedynie trzeba uważać na drobne kradzieże. Zdecydowanie lepiej korzystać z opieki zdrowotnej w szpitalach misyjnych i prywatnych – niż państwowych. Dzień pobytu w szpitalu w Dar es Salaam to koszt rzędu 30 USD za samą poradę i badania. Poważne operacje i wykonanie badań specjalistycznych to koszty rzędu od 200 do nawet 2000 USD.

Szczepienie: wymaganym szczepieniem jest szczepienie przeciwko żółtej gorące (febrze). Dodatkowo zaleca się szczepienia na: wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, wściekliznę. Aby skutecznie uchronić się przed malarią, zaleca się brać 2 dni przed wyjazdem brać lek uodparniający na jad komarów afrykańskich – czyli Malaron. Jedno opakowanie to koszt rzędu 150 złotych – ale nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu. Opłaca się też zainwestować przed samym wyjazdem z Polski w preparat na komary tropikalne, z jak największą ilością składnika DEET.

Sprawdzone ubezpieczenie do Tanzanii i Zanzibaru

Papua-Nowa Gwinea – zdrowie i bezpieczeństwo

Ze względu na zamieszki antyrządowe Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zaleca podróży do prowincji Southern oraz dużych miast jak: Port Moresby, Lae, Mt. Hagen. Należy zachować ostrożność w miejscach publicznych i mało uczęszczanych rejonach tego kraju.

Szczepienie: w Papui-Nowej Gwinei jest podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi. Zaleca się szczepienie przeciwko żółtej gorące (febrze), jeżeli wcześniej podróżowało się po rejonach endemicznego występowania ww. choroby (Afryka, Ameryka Południowa). Na niektórych obszarach panuje malaria, febra – często w porze deszczowej. MSZ zaleca spożywanie jedynie wody butelkowanej lub przegotowanej oraz częste mycie dłoni.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

One Response

  1. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Wielkie gratulacje! Niewątpliwie będę polecał to miejsce i częściej wpadał by poczytać nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.