10 niesamowitych cudów świata

Jaskinia Waitomo Glowworm w Nowej Zelandii rozświetlona przez miliony poczwarek muchówek, które emitują światło. fot. autor nieznany

Czyżby wszystko już odkryto? Czy lista najpiękniejszych cudów świata jest już zamknięta? Oczywiście, że nie. Na świecie znajdują się tysiące niesamowitych miejsc, które stworzyć mogła tylko natura. Nie da się ich zobaczyć wszystkich naraz, ale od czegoś trzeba zacząć. Dlaczego nie w Nowym Roku?! Poniżej stworzyliśmy listę 10 niesamowitych cudów świata! Zaczynamy odliczanie!

10. Plaża One’uli, Maui, Hawaje, USA

Jedna z najpiękniejszych czarnych plaż na świecie One’uli jest idealna dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Plaża jest ukryta w cieniu 360-metrowego wulkanu z przepięknymi czerwonymi klifami, porośniętymi bujną roślinnością. Widok zapiera dech w piersiach, nieprawdaż?

Plaża One’uli Maui na Hawajach w USA, plaza ta charakteryzuje się niezwykle czarnym piaskiem. fot. autor nieznany
Plaża One’uli Maui na Hawajach w USA fot. autor nieznany

9. Czerwona Plaża, Panjin, Chiny

Co prawda, nie jest to plaża dla lubiących się wylegiwać w słońcu, ale na pewno dla tych, którzy poszukują niezapomnianych widoków. Jedyna na świecie plaża w kolorze karminu znajduje się nad rzeką Liaohe. Są to podmokłe tereny porośnięte specjalnym rodzajem wodorostów sueda. Jest to również dom dla ponad 200 gatunków zwierząt, stąd przez niektórych jest zwany „domem żurawi”. Co roku więc jesienią 26-kilometrowy obszar znajdującego się tam rezerwatu zamienia się w gigantyczną Czerwoną Plażę.

Czerwona Plaża w Panjin w Chinach, za jej kolor odpowiada specjalny rodzaj wodorostów sueda. fot. autor nieznany
Czerwona Plaża w Panjin w Chinach fot. autor nieznany

8. Hamilton Pool, Teksas, USA

Jedną z największych atrakcji turystycznych Teksasu jest Hamilton Pool. To piękne, rajskie jezioro położone w samym środku skalnej groty. O jego wyjątkowości świadczy towarzyszący mu wodospad, który spada do jeziora z wysokości 15 metrów. Pływanie w jeziorze jest dozwolone, nie tylko wpław, ale również łodziami czy kajakami.

Hamilton Pool w Teksasie w USA to jezioro znajdujące się w grocie skalnej i do które spada 15 m wodospad. fot. Wells
Hamilton Pool, Teksas, USA fot. Wells

7. Champagne Pool, Wyspa Północna, Nowa Zelandia

Wai-O-Tapu to obszar szczególnej aktywności geotermicznej, której największą atrakcją jest gejzer Champagne Pool. Temperatura wody sięga w nim 73 stopni! Wydobywający się z gejzeru dwutlenek węgla powoduje, że woda nieustannie bulgocze, dlatego gejzer został nazwany „szampańskim”. Dodatkowych efektów kolorystycznych dostarczają wytrącające się z ziemi: srebro, złoto i wymieszane związki rtęci, siarki i arszeniku. Dzięki temu gejzer ma kolor pomarańczowo-niebiesko-zielony.

"Champagne

6. Jezioro Hillier, Australia

Na południe od Australii leży archipelag Recherche składający się z niemal 100 wysp. Jednak jedna z nich znacząco się wyróżnia od innych. Wśród pięknych eukaliptusów leży jezioro o kolorze… różowym! Barwa Jeziora Hiller, bo o nim mowa, jest zagadką nawet dla naukowców. Spekuluje się, że pudroworóżowy kolor jezioro zawdzięcza pewnemu rodzajowi bakterii. Mimo to, wakacje nad różowym jeziorem na pewno należą do niesamowitych, tym bardziej że w Hiller można pływać. Oprócz tego jezioro przyciąga również miłośników wielorybów, windsurfingu, kajakarstwa, jazdy konnej oraz wycieczek samochodami terenowymi.

Jezioro Hillier, Australia. Jezioro charakteryzuje się wyjątkowym bladoróżowym kolorem. fot. Ockert Le Roux
Jezioro Hillier, Australia fot. Ockert Le Roux

5. Wyspy Vaadhoo, Malediwy

Za dnia to zwyczajna plaża (o ile malediwskie rajskie plaże można nazwać zwyczajnymi…). W nocy odbijają się tu w tafli wody miliardy gwiazd. Czyżby? Tak naprawdę świecąca woda to fitoplankton, który ma zdolności bioluminescencyjne. Nie zobaczysz tego nigdzie indziej na świecie!

Wyspy Vaadhoo na Malediwach, tylko na tych wyspach występuje fluorescencyjne zjawisko, gdzie fitoplankton znajdujący się w wodzie świeci nocą. fot. autor nieznany
Wyspy Vaadhoo na Malediwach fot. autor nieznany

4. Marmurowe Jaskinie, General Carrera, Argentyna i Chile

Na granicy Argentyny i Chile znajduje się jedno z niesamowitych miejsc na świecie. Marmurowe Jaskinie urzekające naturalnymi siwo-błękitnymi malowidłami znajdują się na środku ogromnego jeziora Carrera. Jest to odludne miejsce, do którego można się dostać tylko łodzią i bez przewodnika ani rusz. Zespół jaskiń powstał 6000 lat temu w wyniku procesów erozji wodnej marmuru. O każdej porze dnia i roku jaskinie wyglądają zupełnie inaczej. Najpiękniejsze efekty świetlne można podziwiać od listopada do stycznia.

Marmurowe Jaskinie, General Carrera, Argentyna i Chile, fot. Victor Thomann
Marmurowe Jaskinie, General Carrera, Argentyna i Chile, fot. Victor Thomann

3. Salar De Uyuni, Boliwia

To największa solna pustynia świata, przez lokalsów zwana Salar de Tunupa. Tunupa była żoną niejakiego Kusku, który ją zdradził. Kobieta, karmiąc piersią dziecko, zaczęła płakać, a łzy wymieszane z mlekiem wypełniły ogromną przestrzeń, tworząc pustynię. Salar rozciąga się na ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych i zawiera około 10 bilionów ton soli. Widok jest oszałamiający: bezkres soli zakończony błękitem niebiańskiego horyzontu.

Salar De Uyuni w Boliwii, czyli największa solna pustynia świata fot. Nicholas Leslein
Salar De Uyuni, Boliwia fot. Nicholas Leslein

2. Park Narodowy Lençóis Maranhenses National Park, Maranhão, Brazylia

Tej pustyni nie omija pora deszczowa. Na pierwszy rzut oka sam piach i upał. Okazuje się, że znajdują się tu jedne z najbardziej malowniczych jezior świata. Pasma wydm są oddzielone turkusowymi stawami, nad którymi można plażować i pływać. Największe wrażenie pustynia robi od lipca do września.

Park Narodowy Lençóis Maranhenses w Maranhão w Brazylii, zdjęcie przedstawia pustynię poprzecinaną turkusowymi jeziorami. fot. autor nieznany
Park Narodowy Lençóis Maranhenses w Maranhão w Brazylii fot. autor nieznany

1. Jaskinia Waitomo Glowworm, Wyspa Północna, Nowa Zelandia

I nasz numer jeden wśród naszych 10 najbardziej niesamowitych cudów świata! Efekty świetlne jak z najnowszych produkcji „Gwiezdnych wojen”. Miliony gwiazd wiszących na suficie to efekt pewnego niesamowitego zjawiska przyrodniczego. Otóż miliony świetlnych punkcików to tak naprawdę drobne świecące robaczki, poczwarki muchówek, których powłoki emitują światło. Zjawisko ma miejsce w głębokiej jaskini, to efektom świetlnym towarzyszą również dźwiękowe: kapiąca woda z podziemnych wodospadów. Istna symfonia! Jaskinię Waitomo możesz zwiedzić łodzią albo np.… zjeżdżając na linie lub podczas raftingu.

Jaskinia Waitomo Glowworm w Nowej Zelandii rozświetlona przez miliony poczwarek muchówek, które emitują światło. fot. autor nieznany
Jaskinia Waitomo Glowworm w Nowej Zelandii fot. autor nieznany

A jakie jest Twoje najbardziej niesamowite miejsce na świecie?! Napisz w komentarzu.


Aby zobaczyć niektóre z podanych powyżej 10 niesamowitych cudów świata, będą Ci potrzebne dodatkowe dokumenty. W przypadku plaży One’uli i Hamilton Pool, jest wymagana wiza do USA; czerwonej plaży, gdzie wymagana jest wiza do Chin; różowego jeziora Hiller, gdzie wymagana jest wiza do Australii. O wizy możesz ubiegać się samodzielnie lub skorzystać z pomocy naszego biura podróży – Aina Travel.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.