Menu

Ranking top 10 jezior świata

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Kto nie lubi odpoczynku nad jeziorem? Wyjątkowe miejsca, które najczęściej otaczają malownicze krajobrazy. W naszym rankingu znajdziecie dziesięć największych na świecie jezior, o których może nie słyszeliście – a powinniście!

Ranking top 10 jezior świata

1. Jezioro Bajkał, Rosja

Położone na południu Syberii Jezioro Bajkał jest jednym z najbardziej imponujących miejsc w Rosji. Jest naprawdę „naj”, pod wieloma względami. Jest – największym, najstarszym i najgłębszym na świecie słodkowodnym jeziorem (liczy sobie 25 milionów lat). Bajkał zawiera 20% niezamarzniętej wody powierzchniowej planety i jest domem dla tysięcy gatunków flory i fauny. Wiele z tych gatunków jest endemicznych dla tego regionu. To właśnie to bogactwo biologiczne przyczyniło się do wpisu do status światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.

Oprócz przepięknych widoków, latem można też zrobić sobie dziki kemping nad brzegiem. Zimą, kiedy jezioro zamarza, warto spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym. Wielu podróżnych odwiedza Jezioro Bajkał podczas ich transsyberyjskiej  (bilety na kolej zgarniesz tutaj) podróży, zatrzymując się w Irkucku i spędzając kilka nocy wokół atrakcyjnej wioski Listwianka. Jeśli masz więcej czasu, warto kontynuować podróż na północ, a stamtąd wybrać się na wyspę Olchon. Miejsce jest uważane za święte (przez rdzennych mieszkańców Buriacji), którzy żyją na tym obszarze i uprawiają szamanizm.

Przed podróżą do Rosji, sprawdź wcześniej wymagania wizowe – tutaj.

Symbole szamanizmu są wciąż żywe i obecne na terenach Syberii.

2. Jezioro Intha, Birma

Intha może nie jest największym jeziorem w Birmie, ale na pewno „na żywo” docenisz jego wielkość. Jeśli chcesz – możesz tu zwiedzić wioski na palach, pływające ogrody i lśniące buddyjskie świątynie. Niech nie zdziwi Cię widok miejscowych rybaków Intha snujących po wodzie. Ci utalentowani żeglarze stoją z jedną nogą na małych łódkach wiosłowych i drugą nogą owiniętą wokół wiosła. Ktoś może spytać: „Dlaczego?..” Z konieczności. Jezioro Intha pokrywają trzciny i pływające rośliny, a ten sposób wiosłowania daje rybakom najlepszy punkt obserwacyjny do poruszania się po wodzie. Dlatego, jeśli chcecie planujecie poznać wszystkie uroki Jeziora Intha – to tylko na łodzi. Jednym z najbardziej popularnych miejsc w okolicy jeziora Inle jest klasztor Nga Hpe Kyaung, niegdyś zamieszkiwany przez kocią populację.

Przed podróżą do Birmy, sprawdź wcześniej wymagania wizowe – tutaj.

Płynąc brzegiem jeziora mijamy wiele pięknych, buddyjskich świątyń.

3. Jezioro Kawaguchiko, Japonia

Jezioro Kawaguchiko jest tytułowane najpiękniejszym jeziorem Japonii, głównie dzięki położeniu. Znajduje się bowiem u podnóża góry Fudżi – wulkanu, który jest symbolem całego kraju. Podobno najlepiej wybrać się tam wiosną, kiedy zakwitają kwiaty wiśni. W styczniu i lutym w pobliżu jeziora organizowane są różne atrakcje, m.in. pokazy sztucznych ogni. W okolicy jeziora znajdują się gorące źródła i park rozrywki Fudżi Q Highland. Jezioro otoczone jest pasmami górskimi z niesamowitym widokiem na najświętszy wulkaniczny szczyt Japonii, który inspirował twórczość artystów przez stulecia.

Widoki nad jeziorem są najwspanialsze w miesiącach wiosennych, kiedy delikatny kwiat wiśni i żywy, magenta i mech dekorują krajobraz. Równie efektownie Kawagachi prezentuje się jesienią, kiedy liście zyskują ogniste kolory: w tym czerwieni, pomarańczy i żółci. W styczniu i lutym w pobliżu jeziora Kawagachi odbywa się pokaz sztucznych ogni. Przy sprzyjającej pogodzie można jeździć na wodzie w kształcie łabędzia, a w okolicy znajduje się wiele gorących źródeł i park rozrywki Fuji Q Highland.

Wiosenne widoki na Górę Fudżi i kwitnące wiśnie
Wiosenne widoki na Górę Fudżi i kwitnące wiśnie

4. Jezioro Titikaka, granica Peru i Boliwii

Największe jezioro Ameryki Południowej. W lokalnej tradycji przyjęło się, że jezioro jest miejscem narodzin słońca. Po stronie peruwiańskiej najważniejszym miejscem są trzcinowe wyspy Uros. Tutaj prawie wszystko jest z trzciny – a dokładniej łodzie i domy. Najchętniej odwiedzaną częścią jeziora po stronie Boliwii jest pochodząca z inkaskich czasów Wyspa Słońca. Według tradycji i legend Inków – narodzili się tutaj: biały bóg Wirakocza oraz pierwsi Inkowie. Ponieważ wyspa jest wolna od zmotoryzowanych pojazdów, to zachowała swój dziewiczy urok.

Zapierający widok na jezioro i Andy

5. Jezioro Nakuru, Kenia

Jesteś miłośnikiem ciszy, spokoju, fauny i flory? Chcesz poznać Afrykę, ale nie wiesz od którego kraju zacząć swoją podróż? W takim razie wizyta nad jeziorem Nakuru to idealna propozycja wakacyjna dla Ciebie. Słodkowodny obszar wodny, położony w Dolinie Rift w Afryce Wschodniej stanowi centralny punkt Parku Narodowego o tej samej nazwie. To idealny punkt obserwacyjny dla miłośników różnorodności gatunków dzikich zwierząt. Tysiące flamingów żerujących na tych terenach zamieniają krajobraz w morze fuksji! Wody jeziora stanowią również ostoję dla wielkich skupisk nosorożców.

Przed wyjazdem do Kenii, sprawdź wcześniej wymagania wizowe – tutaj.

Dla takich widoków warto jechać do samej Kenii!

6. Jezioro Bled, Słowenia

Słowenia jest niedużym krajem, za to niezwykle pięknym i uroczym. Polodowcowe jezioro umiejscowione w Alpach Julijskich nie jest może największe (zajmuje zaledwie ok. 1,5 km), ale wpisana w nie wysepka Blejski Otok z malowniczym kościołem nadaje miejscu uroku niczym z bajki.

Słowenia bez względu na porę roku – zachwyca widokami.

7. Jezioro Mono, Kalifornia

Najstarsze jezioro Ameryki Północnej. Liczy sobie co najmniej 760 000 lat. Obszar jeziora jest wyjątkowo duży – łącznie mierzy 65 mil. To co wyróżnia jego wygląd pośród innych jezior to tufowe wieże – powstałe na wskutek działania erupcji wulkanów, z materiału piroklastycznego. Niektóre z wież mają nawet po kilka metrów wysokości. Dodatkowo okoliczne tereny pustynne, kontrastujące z widokiem jeziora – w efekcie przypominają sceny rodem z filmów fantastycznych. Tu podobno wszystko wydaje się nierealne, zwłaszcza wdychając mocno zasolone powietrze… 😉

Przed wyjazdem do USA, sprawdź wcześniej wymagania wizowe – tutaj.

Niczym na planie filmowym…

8. Kazachstan, Jezioro Kajyngdy

W języku miejscowych nazwa jeziora oznacza „otoczony brzozami”. Położone w górach Küngej Ałatau jezioro, liczące łącznie zaledwie 400 metrów długości, mieści się na wysokości 1867m n.p.m. Powstało na skutek trzęsienia ziemi w 1910 roku. Woda zalazła część wąwozu zarośniętą drzewami – w efekcie czego powstało coś na kształt podwodnego lasu. Krystalicznie czysta woda przyciąga pasjonatów nurkowania z całego świata.

Lazurowa woda i podwodny las tworzą niesamowity efekt wizualny.

9. Jezioro Balaton, Węgry

Największe jezioro Europy Środkowej. Ponieważ Węgry nie posiadają dostępu do morza, często nazywane jest „węgierskim morzem”. I nikt kto je widział temu nie zaprzeczy, bo jest naprawdę olbrzymie. W szczycie sezonu (czerwiec – wrzesień), aby popływać i odpocząć nad Balatonem przybywa wielu turystów z całej Europy.

Widok na Balaton z lotu ptaka.

10. Morskie Oko, Polska

Na koniec mały, patriotyczny akcent. Może nie wiecie, ale urok naszego jeziora został doceniony za granicą. W rankingu najpiękniejszych jezior na świecie The Wall Street Journal wyróżnił właśnie polskie Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach, o którego niezwykłej urodzie nie trzeba chyba nikomu przypominać.

Widok na Morskie Oko o poranku.

Zobacz więcej

Zanim wyjedziesz do Chin

Zanim wyjedziesz do Chin – przewodnik

Jadę do Chin, od czego zacząć? Wiza Zanim wyjedziesz do Chin, będziesz musiał zająć się wyrobieniem odpowiedniej wizy. Oczywiście wizę możesz wyrobić

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.