Ranking top 10 jezior świata

Kto nie lubi odpoczynku nad jeziorem? Wyjątkowe miejsca, które najczęściej otaczają malownicze krajobrazy. W naszym rankingu znajdziecie dziesięć największych na świecie jezior, o których może nie słyszeliście – a powinniście!

Ranking top 10 jezior świata

1. Jezioro Bajkał, Rosja

Położone na południu Syberii Jezioro Bajkał jest jednym z najbardziej imponujących miejsc w Rosji. Jest naprawdę „naj”, pod wieloma względami. Jest – największym, najstarszym i najgłębszym na świecie słodkowodnym jeziorem (liczy sobie 25 milionów lat). Bajkał zawiera 20% niezamarzniętej wody powierzchniowej planety i jest domem dla tysięcy gatunków flory i fauny. Wiele z tych gatunków jest endemicznych dla tego regionu. To właśnie to bogactwo biologiczne przyczyniło się do wpisu do status światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.

Oprócz przepięknych widoków, latem można też zrobić sobie dziki kemping nad brzegiem. Zimą, kiedy jezioro zamarza, warto spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym. Wielu podróżnych odwiedza Jezioro Bajkał podczas ich transsyberyjskiej  (bilety na kolej zgarniesz tutaj) podróży, zatrzymując się w Irkucku i spędzając kilka nocy wokół atrakcyjnej wioski Listwianka. Jeśli masz więcej czasu, warto kontynuować podróż na północ, a stamtąd wybrać się na wyspę Olchon. Miejsce jest uważane za święte (przez rdzennych mieszkańców Buriacji), którzy żyją na tym obszarze i uprawiają szamanizm.

Przed podróżą do Rosji, sprawdź wcześniej wymagania wizowe – tutaj.

Symbole szamanizmu są wciąż żywe i obecne na terenach Syberii.

2. Jezioro Intha, Birma

Intha może nie jest największym jeziorem w Birmie, ale na pewno „na żywo” docenisz jego wielkość. Jeśli chcesz – możesz tu zwiedzić wioski na palach, pływające ogrody i lśniące buddyjskie świątynie. Niech nie zdziwi Cię widok miejscowych rybaków Intha snujących po wodzie. Ci utalentowani żeglarze stoją z jedną nogą na małych łódkach wiosłowych i drugą nogą owiniętą wokół wiosła. Ktoś może spytać: „Dlaczego?..” Z konieczności. Jezioro Intha pokrywają trzciny i pływające rośliny, a ten sposób wiosłowania daje rybakom najlepszy punkt obserwacyjny do poruszania się po wodzie. Dlatego, jeśli chcecie planujecie poznać wszystkie uroki Jeziora Intha – to tylko na łodzi. Jednym z najbardziej popularnych miejsc w okolicy jeziora Inle jest klasztor Nga Hpe Kyaung, niegdyś zamieszkiwany przez kocią populację.

Przed podróżą do Birmy, sprawdź wcześniej wymagania wizowe – tutaj.

Płynąc brzegiem jeziora mijamy wiele pięknych, buddyjskich świątyń.

3. Jezioro Kawaguchiko, Japonia

Jezioro Kawaguchiko jest tytułowane najpiękniejszym jeziorem Japonii, głównie dzięki położeniu. Znajduje się bowiem u podnóża góry Fudżi – wulkanu, który jest symbolem całego kraju. Podobno najlepiej wybrać się tam wiosną, kiedy zakwitają kwiaty wiśni. W styczniu i lutym w pobliżu jeziora organizowane są różne atrakcje, m.in. pokazy sztucznych ogni. W okolicy jeziora znajdują się gorące źródła i park rozrywki Fudżi Q Highland. Jezioro otoczone jest pasmami górskimi z niesamowitym widokiem na najświętszy wulkaniczny szczyt Japonii, który inspirował twórczość artystów przez stulecia.

Widoki nad jeziorem są najwspanialsze w miesiącach wiosennych, kiedy delikatny kwiat wiśni i żywy, magenta i mech dekorują krajobraz. Równie efektownie Kawagachi prezentuje się jesienią, kiedy liście zyskują ogniste kolory: w tym czerwieni, pomarańczy i żółci. W styczniu i lutym w pobliżu jeziora Kawagachi odbywa się pokaz sztucznych ogni. Przy sprzyjającej pogodzie można jeździć na wodzie w kształcie łabędzia, a w okolicy znajduje się wiele gorących źródeł i park rozrywki Fuji Q Highland.

Wiosenne widoki na Górę Fudżi i kwitnące wiśnie
Wiosenne widoki na Górę Fudżi i kwitnące wiśnie

4. Jezioro Titikaka, granica Peru i Boliwii

Największe jezioro Ameryki Południowej. W lokalnej tradycji przyjęło się, że jezioro jest miejscem narodzin słońca. Po stronie peruwiańskiej najważniejszym miejscem są trzcinowe wyspy Uros. Tutaj prawie wszystko jest z trzciny – a dokładniej łodzie i domy. Najchętniej odwiedzaną częścią jeziora po stronie Boliwii jest pochodząca z inkaskich czasów Wyspa Słońca. Według tradycji i legend Inków – narodzili się tutaj: biały bóg Wirakocza oraz pierwsi Inkowie. Ponieważ wyspa jest wolna od zmotoryzowanych pojazdów, to zachowała swój dziewiczy urok.

Zapierający widok na jezioro i Andy

5. Jezioro Nakuru, Kenia

Jesteś miłośnikiem ciszy, spokoju, fauny i flory? Chcesz poznać Afrykę, ale nie wiesz od którego kraju zacząć swoją podróż? W takim razie wizyta nad jeziorem Nakuru to idealna propozycja wakacyjna dla Ciebie. Słodkowodny obszar wodny, położony w Dolinie Rift w Afryce Wschodniej stanowi centralny punkt Parku Narodowego o tej samej nazwie. To idealny punkt obserwacyjny dla miłośników różnorodności gatunków dzikich zwierząt. Tysiące flamingów żerujących na tych terenach zamieniają krajobraz w morze fuksji! Wody jeziora stanowią również ostoję dla wielkich skupisk nosorożców.

Przed wyjazdem do Kenii, sprawdź wcześniej wymagania wizowe – tutaj.

Dla takich widoków warto jechać do samej Kenii!

6. Jezioro Bled, Słowenia

Słowenia jest niedużym krajem, za to niezwykle pięknym i uroczym. Polodowcowe jezioro umiejscowione w Alpach Julijskich nie jest może największe (zajmuje zaledwie ok. 1,5 km), ale wpisana w nie wysepka Blejski Otok z malowniczym kościołem nadaje miejscu uroku niczym z bajki.

Słowenia bez względu na porę roku – zachwyca widokami.

7. Jezioro Mono, Kalifornia

Najstarsze jezioro Ameryki Północnej. Liczy sobie co najmniej 760 000 lat. Obszar jeziora jest wyjątkowo duży – łącznie mierzy 65 mil. To co wyróżnia jego wygląd pośród innych jezior to tufowe wieże – powstałe na wskutek działania erupcji wulkanów, z materiału piroklastycznego. Niektóre z wież mają nawet po kilka metrów wysokości. Dodatkowo okoliczne tereny pustynne, kontrastujące z widokiem jeziora – w efekcie przypominają sceny rodem z filmów fantastycznych. Tu podobno wszystko wydaje się nierealne, zwłaszcza wdychając mocno zasolone powietrze… 😉

Przed wyjazdem do USA, sprawdź wcześniej wymagania wizowe – tutaj.

Niczym na planie filmowym…

8. Kazachstan, Jezioro Kajyngdy

W języku miejscowych nazwa jeziora oznacza „otoczony brzozami”. Położone w górach Küngej Ałatau jezioro, liczące łącznie zaledwie 400 metrów długości, mieści się na wysokości 1867m n.p.m. Powstało na skutek trzęsienia ziemi w 1910 roku. Woda zalazła część wąwozu zarośniętą drzewami – w efekcie czego powstało coś na kształt podwodnego lasu. Krystalicznie czysta woda przyciąga pasjonatów nurkowania z całego świata.

Lazurowa woda i podwodny las tworzą niesamowity efekt wizualny.

9. Jezioro Balaton, Węgry

Największe jezioro Europy Środkowej. Ponieważ Węgry nie posiadają dostępu do morza, często nazywane jest „węgierskim morzem”. I nikt kto je widział temu nie zaprzeczy, bo jest naprawdę olbrzymie. W szczycie sezonu (czerwiec – wrzesień), aby popływać i odpocząć nad Balatonem przybywa wielu turystów z całej Europy.

Widok na Balaton z lotu ptaka.

10. Morskie Oko, Polska

Na koniec mały, patriotyczny akcent. Może nie wiecie, ale urok naszego jeziora został doceniony za granicą. W rankingu najpiękniejszych jezior na świecie The Wall Street Journal wyróżnił właśnie polskie Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach, o którego niezwykłej urodzie nie trzeba chyba nikomu przypominać.

Widok na Morskie Oko o poranku.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.