Rekordowo niska liczba odmów przyznawania wiz do USA dla Polaków czy zwykły przypadek?

usa-flaga-aina-travel

6,4 proc. – tyle wyniósł odsetek odmów wiz dla Polaków do USA w roku budżetowym liczonym w USA od 1 października 2013 r. do 30.09.2014 r. podał Departament Stanu. W poprzednim roku odsetek ten wynosił 10,8 proc., a osiem lat temu aż 26,2 proc.

Wiza do USA – odmowy

Mimo że, odsetek odmów jest zdecydowanie niższy niż w ubiegłych latach, to wciąż daleko Polsce osiągnięcia magicznych 3 proc., które pozwolą na wcielenie Polski do Visa Waiver Program (VWP). Program charakteryzuje się tym, że obywatele państw członkowskich nie muszą ubiegać się o wizy turystyczne do USA.

W zeszłym roku istniała realna szansa na zmianę prawa, która mówiła o tym, że Polska mogłaby zostać wcielona do VWP po osiągnięciu mniej niż 10 proc. odmów. Senat przyjął nawet stosowną ustawę, jednakże zdominowana przez Republikanów Izba Reprezentantów nawet nie poddała jej pod głosowanie.

Co więcej, cały dotychczasowy proces legislacyjny i lobbing w sprawie włączenia Polski do VWP trzeba będzie zacząć od początku. Dlaczego? Ponieważ od 1 stycznia pracę zaczyna nowy, wyłoniony w listopadowych wyborach Kongres. Jednakże ambasador Schnepf jest pełen optymizmu –Ale ta pozytywna energia i masa krytyczna przesuwa się w dobrym kierunku i wierzę, że zbliżający się rok będzie kluczowy dla załatwienia tej sprawy. – mówi.

Wiza do USA – zmiany

Jenak nadal nurtujące jest pytanie: Skąd tak znaczący spadek liczby odmów wiz dla obywateli Polski? Departament Stanu tego nie wyjaśnia, ambasador Schnepf natomiast argumentuje spadek odmów polepszeniem się statusu majątkowego osób, które ubiegają się o wizy, co jest jednym z decydujących warunków ich otrzymania, – Poza tym coraz mniej Polaków oczekuje, że na rynku amerykańskim znajdzie pracę, a dominują w coraz większym stopniu wyjazdy turystyczne, biznesowe czy edukacyjne – wskazał.

Ostatnia nadzieja na całkowite zniesienie wiz do USA spoczywa na barkach prezydenta USA – Baracka Obamy, który obiecał, że zrobi to do końca swojej prezydentury, czyli w 2016 roku. Jak na razie nie istnieje odpowiednia ustawa, a w Kongresie dominują rządy Republikanów, którzy systematycznie działają na niekorzyść Polaków w tej kwestii.

Wniosek wizowy do USA oraz warunki jej otrzymania znajdziesz TUTAJ


Źródło:
money.pl

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.