Bordeaux – francuska stolica wina

Bordeaux – francuska stolica wina fot. pixabay

Wyjazd do Francji nie zawsze musi oznaczać wizytę w wielkomiejskim Paryżu. Dla osób, które chciałyby nieco odetchnąć od stołecznego zgiełku i poznać inne oblicze Francji polecamy wyjazd do Bordeaux – stolicy Akwitanii i miasta bogatego w zabytki, świetną kuchnię, a przede wszystkim w najpopularniejsze winnice na świecie.

Wakacje we Francji – Bordeaux

Leżące na zachodnim wybrzeżu Francji Bordeaux jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast kraju, zaraz po takich atrakcjach jak Paryż, czy Lazurowe Wybrzeże. Swoim magicznym charakterem podbija serca zarówno tych, którzy poszukują unikatowych zabytków, jak i smakoszy wykwintnej kuchni. Bordeaux zawdzięcza to wszystko swojej długiej i ciekawej historii, dogodnemu umiejscowieniu – nad samą rzeką Garonną, w odległości 100 km od Oceanu Atlantyckiego – oraz studenckiej atmosferze, która przyciąga do miasta liczne grono młodych osób. Planując pobyt w Bordeaux na pewno należy poświęcić nieco czasu na wizytę na Starówce. Wpisana została niedawno na listę zabytków UNESCO i cechuje się dość oryginalnym rozplanowaniem, tzw. kwinkunksem, czyli umiejscowieniem wszystkich najważniejszych obiektów na czterech rogach placu i z jednym głównym, znajdującym się pośrodku. Poza Starówką warto wybrać się w Bordeaux na spacer szlakiem pozostałości z czasów rzymskich, obejrzeć ruiny amfiteatru, czy fragmenty murów miejskich.

Place de la Bourse, Bordeaux fot. pixabay
Place de la Bourse, Bordeaux fot. pixabay

Najpiękniejsze miejsca w Bordeaux

Niewątpliwie należy poświęcić nieco czasu na zwiedzenie kościołów, należących do czołówki estetycznej kraju. Najpiękniejsze z nich to: St. Seurin, St. Michel, świątynia Ste-Eualie oraz katedra St. Andre. Ta ostatnia zadziwia szczególnie tzw. Bramą Królewską, która jest łudząco podobna do najsłynniejszej chyba francuskiej świątyni, czyli Notre Dame w Paryżu. Zwróć również uwagę na liczne mosty, które spinają ze sobą dwa brzegi rzeki Garonny i pochodzą z czasów, gdy Bordeaux stanowiło jeden z największych portów morskich w tej części Europy.

Innym powodem, dla którego turyści ciągną do tej części Francji są okoliczne winiarnie. Bordeaux słynie bowiem z produkcji najlepszego wina na świecie. Rocznie produkuje się tam około 850 milionów butelek tego trunku. Zdecydowanie jest to przysmak wart spróbowania, a można połączyć go z przepysznymi i świeżymi owocami morza, z których także słynie miasto. Koniecznie wybierz się na Targ Kapucynów, rynek miejski, gdzie dostaniesz dosłownie wszystko, a do tego możesz mile porozmawiać z lokalnymi sprzedawcami.

Typowe winnice w Bordeaux fot. pixabay
Typowe winnice w Bordeaux fot. pixabay

Planując wycieczkę do Bordeaux warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia podróżnego, które na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń, tj: utrata bagażu, wypadek itp., znacznie ułatwi Ci wszelkie formalności. Zakupu możesz dokonać na stronie biura Aina Travel, a koszt takiej polisy wynosi jedynie 3 zł/dzień. Możesz również sprawdzić, jak i zarezerwować tam loty do Bordeaux.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.