Nugget Point – malownicze wybrzeże Nowej Zelandii

Podróżując po Nowej Zelandii nietrudno zauroczyć się malowniczymi krajobrazami tego kraju. Oferuje on turystom zarówno wysokie pasma górskie, jak i zielone lasy, czy piękne dzikie wybrzeża. Jednym z miejsc godnym szczególnej uwagi jest południowy stan Otago, a jego wizytówką jest punkt widokowy Nugget Point.

Wczasy w Nowej Zelandii – Nugget Point

Latarnia morska, Nugget Point fot. shutterstock
Latarnia morska, Nugget Point fot. shutterstock

Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie położone na Oceanie Spokojnym, w regionie zwanym Oceanią. Jest to kraj wyspiarski, którego trzon stanowią dwie główne wyspy – północna i południowa – oraz szereg pomniejszych archipelagów. Nowa Zelandia przez wieki zamieszkiwana była przez lokalną ludność – Maorysów, którzy zostali stopniowo wyparci wraz z nadejściem kolonizacji brytyjskiej. Od tej pory charakter kraju stopniowo zmieniał się, przypominając coraz bardziej europejskie stolice i tracąc na swojej lokalnej atmosferze. Jednym z pierwszych terenów, na których Brytyjczycy tworzyli swoje farmy i osady był region Otago w południowej części Wyspy Południowej. Do dziś znajdziesz tam pozostałości po farmerach, m.in.: zabytkowe zabudowania w Waikouaiti, miasteczko Arrowtown czy urokliwe wybrzeże Nugget Point.

Skaliste wybrzeże Nugget Point fot. pixabay
Skaliste wybrzeże Nugget Point fot. pixabay

Nugget Point – perła Otago

Nugget Point, to dość ważne miejsce w historii i kulturze regionu Otago. Nad stromym klifowym wybrzeżem góruje wybudowana w 1869 roku latarnia morska, która niegdyś wyznaczała drogę do portu dla rybaków i marynarzy podróżujących z Europy. Mieszkańcy wznieśli tę budowlę własnym kosztem, przy użyciu dużych bloków kamiennych dostępnych w okolicy. Praca w niej miała wymiar kolektywny – wszyscy mieszkańcy pobliskich wiosek pełnili dyżury w wieży, nawigując kutry i łodzie. Wybrzeże Nugget Point to także dom dla wielu rzadkich gatunków zwierząt. Można spotkać tam zarówno foki, jak i pingwiny, głuptaki czy delfiny. Spacer do latarni morskiej to także świetna okazja do podziwiania bogactwa nowozelandzkiej przyrody w jej najlepszym wydaniu. Wybrzeże Nugget Point jest dość łatwo dostępne dla podróżujących samochodem, ale dostać można się tam również lokalnymi autobusami. Planując podróż w region Otago najlepiej zatrzymać się w pobliskiej Kaka Poin Village, skąd wycieczka do Nugget Point to około 20 minut drogi.

Urlop Nowa Zelandia – kiedy?

Niewątpliwą zaletą Nowej Zelandii jest fakt, że udany urlop spędzić można tam właściwie o każdej porze roku, więc nie musisz uzależniać swojej podróży od konkretnych warunków pogodowych. Chcąc zwiedzić Wyspę Południową najlepiej udać się do stolicy kraju, Wellington, a stamtąd przedostać się promem na południe. Loty z Warszawy do stolicy Nowej Zelandii odbywają się z jedną lub dwoma przesiadkami i kosztują około 5000 złotych. Wszystkie szczegóły podróży, jak i wyszukiwarkę lotów znajdziesz na stronie www.aina.pl. Przykładowe loty do Wellington na wrzesień: TUTAJ!

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.