Na Białoruś bez wizy na 5 dni

Flaga Białorusi fot. pixabay

Wszystkich zainteresowanych krótkimi wyjazdami na Wschód informujemy, że na Białoruś pojedziesz bez wizy na 5 dni. Dnia 9.01.2017 roku prezydent Białorusi, Aleksandr Łukaszenka podpisał dekret, w którym zniósł obowiązek wizowy dla obywateli 80 krajów, którzy przekroczą granicę Białorusi w porcie lotniczym w Mińsku. Przepisy będą obowiązywać od 6.02.2017 roku.

Warunki 5-dniowego pobytu na Białorusi bez wizy

Na Białorusi przez 5 dni bez wizy będzie mógł przebywać każdy, kto przekroczy granicę tego kraju na Narodowym Porcie Lotniczym w Miśku i to niezależnie od celu wizyty. Jeśli jednak na Białoruś masz zamiar wybrać się samochodem czy pociągiem, wiza nadal będzie ci potrzebna. Co więcej, jeśli przez Białoruś przejeżdżasz w drodze np. do Rosji, to również nadal będziesz musiał ubiegać się o wizę tranzytową.

Dlaczego 5 dni?

Długość bezwizowego pobytu nie jest przypadkowa. 5 dni, to okres, w którym powinno dokonać się obowiązku meldunkowego. Jeśli ilość dni nie zostanie przekroczona, wówczas obejdzie się bez obowiązku meldowania się. Dzień przylotu i dzień odlotu uważane są za całe dni bezwizowego pobytu.

Wymagania dotyczące bezwizowego przekroczenia granicy

Aby bezproblemowo przekroczyć granicę w Mińsku, należy posiadać: ważny paszport, ubezpieczenie opiewające na 10 tys. EUR KL, środki płatnicze (co najmniej 46 Rubli białoruskich, co w przeliczeniu wynosi 23 EURO (na 11.01.2017) na każdy dzień pobytu) oraz kartę migracyjną (może być wypełniona w trakcie lotu w samolocie, lub bezpośrednio po przylocie na lotnisko “Mińsk”).

Ilość wjazdów do Białorusi w ramach regulowanych przez Dekret Nr.8 nie jest ograniczona, jednak ilość dni pobytu nie może przekraczać 90 dni w ciągu półrocza dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej

Inne artykuły o wizach na Białoruś:

Sukces bezwizowego przejścia na granicy polsko-białoruskiej na terenie Puszczy Białowieskiej?!
Wiza na Białoruś – jak ją uzyskać?


Źródła:
poland.mfa.gov.by/pl/consular_issues/visas/bezwiz/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.