Bezpiecznie i (nie)szablonowo – 6 kierunków na wakacyjny urlop

nieszablonowe-wakacje

Już znasz wszystkie popularne miejsca podróży? Masz ochotę może odpocząć od ludzi albo zobaczyć miejsca, które do tej pory nie rozważałeś/aś za atrakcyjne? Mamy kilka ciekawych propozycji.

1. MONGOLIA – Kraina Jurt i Stepów

Idealny kierunek podróży dla kochających ciszę, spokój i… pustkę. W Mongolii nie ma typowej dla nas wiosny i jesieni. Najlepszy okres na zwiedzanie Mongolii trwa od początku lipca do końca sierpnia – ale nawet wtedy trzeba liczyć się z ewentualnymi opadami deszczu. Podobnie jak w przypadku Kirgistanu, stolica kraju mongolskiego – Ułan Bator, nie zachwyca. Dużo ładniejszych miejsc warto szukać np. w Karakorum. W Mongolii warto poświęcić chociaż jeden dzień na wizytę w klasztorze buddyjskim – Amarbayasgalant. Dodatkowo warto zagospodarować czas  na wypad np. na pustynię Gobi, albo nad jedno z uroczych jezior Mongolii: Chubsuguł, Ugey czy Tsagaan.

Wiza do Mongolii: aplikuj tutaj

Mongolia
Mongolia

2. AZERBEJDŻAN – Kraina Wiecznego Ognia

Nikt z Was nie pożałuje wyboru tej destynacji. Azerbejdżan jest bardzo bezpiecznym krajem, z niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Warto przeznaczyć chociaż 2 dni na wizytę w stolicy kraju – Baku. Najpiękniejszą częścią miasta jest Iczeri-Szeher – która stanowi jego najstarszą i najważniejszą część. Skrywa wiele wąskich uliczek i murów pamiętających czasy średniowieczne – nic dziwnego, że miejsce znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co jeszcze zobaczyć w Azerbejdżanie? Północ kraju to idealne miejsce dla miłośników gór. Polecamy rekreacyjną wyprawę na górę Besz-Barmak nazywaną „górą pięciopalczastą”. Nie jest to wielki szczyt (382 m n.p.m.) – ale ma niezwykle symboliczne znaczenie dla mieszkańców kraju. Na północy kraju warto zahaczyć o miasto Kuba, znajdujące się na wysokości 600 m n.p.m. Słynie z mnogości jabłkowych sadów i wyrobu pięknych dywanów. Jeśli znudzą Wam się góry – to koniecznie jedźcie nad kurort Nabran nad Morzem Kaspijskim.

Wiza do Azerbejdżanu: aplikuj tutaj

Azerbejdżan
Azerbejdżan

3. ZAMBIA – Królestwo Natury

Perła Afryki. Niezwykły kraj, w którym można podziwiać Wodospad Wiktorii czy jezioro Tanganika. Livingstone to największy i najwspanialszy wodospad świata. Przez tubylców nazywany jest „dymem, który grzmi”. Jedną z polecanych atrakcji jest tzw. „diabelski basen”. U szczytu wodospadu, na wysokości ponad 100-metrów mieści się najbardziej przerażający naturalny basen na świecie. Kąpiel tam to niezwykłe przeżycie. Miłośnicy fauny i flory koniecznie powinni udać się na safari. Park Narodowy Południowej Luangwa oferuje wiele atrakcji turystycznych. Miejsce jest znane z ogromnej liczby dzikich zwierząt (podobno jednej z największych na świecie), a także przepięknych i niezwykłych krajobrazów. Macie tam szansę na spotkanie oko w oko lampartem, lwem, słoniem, żyrafą czy hipopotamem.

Wiza do Zambii: aplikuj tutaj

Zambia
Zambia

4. BIAŁORUŚ – Pełna Lasów, Pól i Łąk

Kierunek turystyczny, który przyciąga coraz więcej turystów z Polski. Udając się do naszych wschodnich sąsiadów na pierwszy rzut powinniśmy zwiedzić Grodno – miasto wieloetniczne i wielokulturowe. Perły architektury tego miasta: to cerkiew Świętych Borysa i Gleba oraz Stary i Nowy Zamek. Dla miłośników przyrody podczas wizyty na Grodzieńszczyźnie koniecznie polecamy tereny Kanału Augustowskiego. W wiosce Niemnowo, mieszkańcy otworzyli wypożyczalnie sprzętu wodnego – więc warto skorzystać z tej atrakcji . W Białorusi można również udać się w podróż śladami Mickiewicza – czyli zwiedzić Zaosie, Nowogródek i Świteź.

Wiza i przepustki do Białorusi: aplikuj tutaj

Białoruś
Białoruś

5. IRAN – Potęga Dawnej Persji

W Iranie podczas wakacji może nam być dość gorąco, ale nie warto się zniechęcać. Gorący Teheran, to niezwykle malowniczo położona stolica. Od północy otoczona górami Elbrus, od południa pustynią. Stolica obfituje w liczne miejsca handlowe, bazary z niezwykle pięknymi wyrobami i smakołykami. W Teheranie mieszczą się również światowej sławy muzea: Archeologiczne, Muzeum Szkła czy Dywanów. Kolejnym obowiązkowym punktem do zwiedzenia w Iranie powinno być Isfahan, miasto, którego historia sięga ponad 2700 lat. Można tu podziwiać zabytki z XVI wieku, kiedy to Isfahan był stolicą imperium perskiego. Kolejnym pięknym miastem Iranu jest Shiraz, dawna stolica Iranu. Miasto obfituje w zabytki jak: bazar Vakil, cytadelę Karima Chana, mauzoleum Chwaja Kermaniego czy piękny meczer Nasir ol Mold z kolorowymi witrażami. Podczas odwiedzania Iranu nie wolno zapomnieć o Persepolis – to niezwykły zabytek archeologiczny i tym samym ruiny starożytnego perskiego miasta (widoczne na zdjęciu poniżej).

Wiza do Iranu: aplikuj tutaj

Iran
Iran

6. KIRGISTAN – Szwajcaria Centralnej Azji

Tak się składa, że do Kirgistanu idealny czas na planowanie podróży przypada na okres między czerwcem a październikiem. Kraj nazywany (nie bez powodu) Szwajcarią Azji Środkowej. To wszystko dzięki malowniczym górskim widokom, które zajmują terytorialnie 90% kraju! Dla miłośników trekkingu polecamy wypad do popularnej bazy, miasteczka Karakoł, w pobliżu gór pasma Tienszanu. Według wielu turystów miejsce jest znacznie ciekawsze od samej stolicy kraju – Biszkeku. Zazwyczaj Kirgistan sam w sobie nie jest głównym kierunkiem podróżniczym – ciekawą opcją jest połączenie podróży, również w Uzbekistanem lub Kazachstanem.

Wiza do Kirgistanu: Jeśli Twój pobyt nie przekracza 60 dni, to możesz w Kirgistanie w celach turystycznych przebywać bezwizowo.

Kirgistan
Kirgistan

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.