Menu

Bezpiecznie i (nie)szablonowo – 6 kierunków na wakacyjny urlop

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Już znasz wszystkie popularne miejsca podróży? Masz ochotę może odpocząć od ludzi albo zobaczyć miejsca, które do tej pory nie rozważałeś/aś za atrakcyjne? Mamy kilka ciekawych propozycji.

1. MONGOLIA – Kraina Jurt i Stepów

Idealny kierunek podróży dla kochających ciszę, spokój i… pustkę. W Mongolii nie ma typowej dla nas wiosny i jesieni. Najlepszy okres na zwiedzanie Mongolii trwa od początku lipca do końca sierpnia – ale nawet wtedy trzeba liczyć się z ewentualnymi opadami deszczu. Podobnie jak w przypadku Kirgistanu, stolica kraju mongolskiego – Ułan Bator, nie zachwyca. Dużo ładniejszych miejsc warto szukać np. w Karakorum. W Mongolii warto poświęcić chociaż jeden dzień na wizytę w klasztorze buddyjskim – Amarbayasgalant. Dodatkowo warto zagospodarować czas  na wypad np. na pustynię Gobi, albo nad jedno z uroczych jezior Mongolii: Chubsuguł, Ugey czy Tsagaan.

Wiza do Mongolii: aplikuj tutaj

Mongolia
Mongolia

2. AZERBEJDŻAN – Kraina Wiecznego Ognia

Nikt z Was nie pożałuje wyboru tej destynacji. Azerbejdżan jest bardzo bezpiecznym krajem, z niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Warto przeznaczyć chociaż 2 dni na wizytę w stolicy kraju – Baku. Najpiękniejszą częścią miasta jest Iczeri-Szeher – która stanowi jego najstarszą i najważniejszą część. Skrywa wiele wąskich uliczek i murów pamiętających czasy średniowieczne – nic dziwnego, że miejsce znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co jeszcze zobaczyć w Azerbejdżanie? Północ kraju to idealne miejsce dla miłośników gór. Polecamy rekreacyjną wyprawę na górę Besz-Barmak nazywaną „górą pięciopalczastą”. Nie jest to wielki szczyt (382 m n.p.m.) – ale ma niezwykle symboliczne znaczenie dla mieszkańców kraju. Na północy kraju warto zahaczyć o miasto Kuba, znajdujące się na wysokości 600 m n.p.m. Słynie z mnogości jabłkowych sadów i wyrobu pięknych dywanów. Jeśli znudzą Wam się góry – to koniecznie jedźcie nad kurort Nabran nad Morzem Kaspijskim.

Wiza do Azerbejdżanu: aplikuj tutaj

Azerbejdżan
Azerbejdżan

3. ZAMBIA – Królestwo Natury

Perła Afryki. Niezwykły kraj, w którym można podziwiać Wodospad Wiktorii czy jezioro Tanganika. Livingstone to największy i najwspanialszy wodospad świata. Przez tubylców nazywany jest „dymem, który grzmi”. Jedną z polecanych atrakcji jest tzw. „diabelski basen”. U szczytu wodospadu, na wysokości ponad 100-metrów mieści się najbardziej przerażający naturalny basen na świecie. Kąpiel tam to niezwykłe przeżycie. Miłośnicy fauny i flory koniecznie powinni udać się na safari. Park Narodowy Południowej Luangwa oferuje wiele atrakcji turystycznych. Miejsce jest znane z ogromnej liczby dzikich zwierząt (podobno jednej z największych na świecie), a także przepięknych i niezwykłych krajobrazów. Macie tam szansę na spotkanie oko w oko lampartem, lwem, słoniem, żyrafą czy hipopotamem.

Wiza do Zambii: aplikuj tutaj

Zambia
Zambia

4. BIAŁORUŚ – Pełna Lasów, Pól i Łąk

Kierunek turystyczny, który przyciąga coraz więcej turystów z Polski. Udając się do naszych wschodnich sąsiadów na pierwszy rzut powinniśmy zwiedzić Grodno – miasto wieloetniczne i wielokulturowe. Perły architektury tego miasta: to cerkiew Świętych Borysa i Gleba oraz Stary i Nowy Zamek. Dla miłośników przyrody podczas wizyty na Grodzieńszczyźnie koniecznie polecamy tereny Kanału Augustowskiego. W wiosce Niemnowo, mieszkańcy otworzyli wypożyczalnie sprzętu wodnego – więc warto skorzystać z tej atrakcji . W Białorusi można również udać się w podróż śladami Mickiewicza – czyli zwiedzić Zaosie, Nowogródek i Świteź.

Wiza i przepustki do Białorusi: aplikuj tutaj

Białoruś
Białoruś

5. IRAN – Potęga Dawnej Persji

W Iranie podczas wakacji może nam być dość gorąco, ale nie warto się zniechęcać. Gorący Teheran, to niezwykle malowniczo położona stolica. Od północy otoczona górami Elbrus, od południa pustynią. Stolica obfituje w liczne miejsca handlowe, bazary z niezwykle pięknymi wyrobami i smakołykami. W Teheranie mieszczą się również światowej sławy muzea: Archeologiczne, Muzeum Szkła czy Dywanów. Kolejnym obowiązkowym punktem do zwiedzenia w Iranie powinno być Isfahan, miasto, którego historia sięga ponad 2700 lat. Można tu podziwiać zabytki z XVI wieku, kiedy to Isfahan był stolicą imperium perskiego. Kolejnym pięknym miastem Iranu jest Shiraz, dawna stolica Iranu. Miasto obfituje w zabytki jak: bazar Vakil, cytadelę Karima Chana, mauzoleum Chwaja Kermaniego czy piękny meczer Nasir ol Mold z kolorowymi witrażami. Podczas odwiedzania Iranu nie wolno zapomnieć o Persepolis – to niezwykły zabytek archeologiczny i tym samym ruiny starożytnego perskiego miasta (widoczne na zdjęciu poniżej).

Wiza do Iranu: aplikuj tutaj

Iran
Iran

6. KIRGISTAN – Szwajcaria Centralnej Azji

Tak się składa, że do Kirgistanu idealny czas na planowanie podróży przypada na okres między czerwcem a październikiem. Kraj nazywany (nie bez powodu) Szwajcarią Azji Środkowej. To wszystko dzięki malowniczym górskim widokom, które zajmują terytorialnie 90% kraju! Dla miłośników trekkingu polecamy wypad do popularnej bazy, miasteczka Karakoł, w pobliżu gór pasma Tienszanu. Według wielu turystów miejsce jest znacznie ciekawsze od samej stolicy kraju – Biszkeku. Zazwyczaj Kirgistan sam w sobie nie jest głównym kierunkiem podróżniczym – ciekawą opcją jest połączenie podróży, również w Uzbekistanem lub Kazachstanem.

Wiza do Kirgistanu: Jeśli Twój pobyt nie przekracza 60 dni, to możesz w Kirgistanie w celach turystycznych przebywać bezwizowo.

Kirgistan
Kirgistan

 

Zobacz więcej

Zanim wyjedziesz do Chin

Zanim wyjedziesz do Chin – przewodnik

Jadę do Chin, od czego zacząć? Wiza Zanim wyjedziesz do Chin, będziesz musiał zająć się wyrobieniem odpowiedniej wizy. Oczywiście wizę możesz wyrobić

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.